Bebeklerde orta kulak iltihabı hakkında neler biliyoruz?

Bebeklerde orta kulak iltihabı hakkında neler biliyoruz?

6 ay ile 2 yaş arası bebeklerde sıkça karşılaşılan, tıkanık ve akan bir burun, gözlerde yoğun bir çapaklanma, kusmayla birlikte ishal.

Orta kulak boşluğunun sıvıyla dolarak mikrop kapması sonucu oluşan hastalık, 6 ay ile 2 yaş arası bebeklerde sık görülür.
Bu dönemde boğaz ile orta kulak arasında yer alan östaki borusu kısa, geniş ve yumuşak dokulu olduğundan boğazda biriken mikrop kulağa kolayca geçebilir. öksürük ve uykusuzluk ile birlikte aşırı huzursuzluk gibi belirtileri olan orta kulak iltihabı hakkında, bu yazımızda sizlere bilinmenizi gerektiren bilgileri aktarıyoruz arkadaşlar. Dediğimiz gibi, bebeklerde orta kulak iltihabı, yaygın olan bebek hastalıkları başında geldiği için, şayet 6 ay ve 2 yaş arası bebeğiniz var ise ya da anne adayıysanız, mutlaka bu bilgileri edinmenizi öneriyoruz

Bu yaş aralığında bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları ve virütik hastalıklar da orta kulak iltihabına yol açabilir.

Temel belirtisi gece şiddetlenen, uykudan uyandıran kulak ağrılarıdır. Kulak ağrısını tarif edemeyen çocuklarda ağlama, huzursuzluk ve uyku sorunu gözlemlenir. Kulağı ağrıyan çocuk kulağına dokunmaz ve dokunulmasından hoşlanmaz. Bu durum ağrıya işaret olarak düşünülebilir.
Burunda akıntı ve tıkanıklık, gözlerde çapaklanma, öksürük, kusma, ishal gibi belirtiler görülebilir. Bazı bebek hastaların bir kısmında ateş yükselir. Ayrıca bazı durumlarda kulaktan kanlı iltihabi akıntı gelebilir.
Muayene öncesi ağrıyı hafifletmek için çocuk ütülenip ısıtılmış bir havluya ağrıyan kulağını dayayarak yatırılabilir. Kulak ağrısı durumunda kulağa asla cisim sokulmamalıdır. Orta kulak iltihabı mutlaka doktor muayenesi ve tıbbi tedavi gerektirir, gecikmeden hasta doktora gösterilmelidir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 2yas bebeklerde kanda mikrop iltihap tedavisi, bebeklerde uykusuzluk ve capaklanma, göz çapaklanması orta kulak iltihabinin belirtisimi, Orta kulak iltihabi goz capak, uykuda uyandiran kulak agrisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.