Bebeklerde şaşılık nasıl belli olur buyrun öğrenelim

Bebeklerde şaşılık nasıl belli olur buyrun öğrenelim
Çünkü bebeklerde, geçici göz kaymaları ve şaşılık, bir çok kez bu durumdan ötürü anne ve babalar tarafından karıştırıldığı için, tedavisi gecikiyor ve ne yazık ki, bebeğin gözlerine ömür boyo olumsuz yönde etki edebiliyor.

 
İlk 3 ile 5 aylık dönemlerinde bebeklerin göz kasları yeterince gelişmediği için bazen gözlerde kayma görülebilir. Sevgili anne ve babalar, sağlıksiteniz.com olarak, bu yazımızda bebeklerde göz kayması ve şaşılık hakkında bilgileri konu alıyor ve bebeklerde şaşılık nasıl anlaşılır sizlerin bilgisine sunuyoruz.
3 ila 5 aylık olan bebeklerin, göz kasları yeterince gelişmediği için, bazen bebeğinizin gözlerinde kayma görebilirsiniz. Lakin bebeğinizin gözlerinde gördüğünüz her sorunu da göz kayması sanmayınız

Eğer kayma birkaç haftadan uzun sürdüyse veya ilk 6 ayda göz kayması yaşamayan çocuk daha sonraki dönemde bu sorunu yaşıyorsa mutlaka doktor muayenesi gerekir.

Göz kayması fizyolojik sürecin doğal bir basamağı olabileceği gibi, göz kaslarındaki anatomik bozukluktan veya gözdeki bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bebekte şaşılık genellikle doğumdan hemen sonraki günlerde ya da 2 ile 3 yaş arasında ortaya çıkar. Daha geç yaşta şaşılık görülme oranı oldukça düşüktür.
Bebeğiniz üç aylık veya daha büyükse, şaşı olup olmadığını anlamak için basit bir egzersiz uygulayabilirsiniz:
Elinize renkli bir oyuncak alın ve çocuğun göz hizasında, gözlerine 20 santimetre uzaklıkta tutun. Oyuncağı yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirirken çocuğun gözlerinin bu harekete nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Çocuğun iki gözü de oyuncağı aynı hareketlerle takip ediyorsa şaşılık olmadığı görülecektir.
Ancak göz kaymasını yoğun yaşayan çocuklarda, sonradan geçebileceği düşüncesiyle doktor kontrolü ertelenmemeli, en erken tarihte tedaviye başlanmalıdır.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: göz kayması nasıl anlaşılır resimli, 6 aylık şaşı bebekler, bebeklerde göz kayması, bebeklerde goz kaymasi icin habgi doktura gidilecek, bebeklerde şaşılık ne zaman geçer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.