Beden kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Beden kitle endeksi nasıl hesaplanır?
Hesaplama formülü, kilonun boyun karesine bölünmesidir.Diyelim ki kilonuz 50, boyunuz 1.60. Bilim adamları bilhassa 25’li yaşlardan sonra boya uygun ideal kiloda olmanın ve kiloyu sabit tutmanın çeşitli sağlık sorunlarını önlediğini söylemekteler. Peki beden kitle indeksi hesaplama formülü nedir ve vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametreye vücut kitle endeksi denmekte ve vücut kitle endeksini hesaplamak için boyunuzu ve kilonuzu kullanırsınız.
Şişmanlık ve obezite sorunlarının günden güne artması nedeniyle, kaliteli ve uzun bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek ve boyumuza göre ideal kiloda olmak son dönemlerde en çok dikkat ettiğimiz şeylerden bir tanesi oldu. Sizde boyunuzu ve şimdiki kilonuzu hesaba katarak beden kitle endeksinizi hesaplayıp ideal kiloda olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz
50 bölü 1.60’ın karesi olarak vücut kitle endeksi hesaplanır.
Beden kitle endeksi formül
50
———— = vücut kitle endeksi
1.60 * 1.60

Vücut kitle endeksi değerlendirilmesi
18.5 kg/m2’nin altı         : zayıf
18.5-24.9 kg/m2 arası  : normal
25-29.99 kg/m2 arası   : hafif şişman
30-34.9 kg/m2                : orta dereceli şişman
35-36.9 kg/m2                : ağır derecede şişman
40 kg/m2 üzerinde        : çok ağır derecede şişman
Bir önceki Sinüzitin bitkisel tedavisi başlıklı konumuzda sinüzit bitkisel tedavi ve sinüzit tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: beden kitle endeksi hesaplama, beden kitle endeksi nasıl hesaplanır, vücut kitle endeksi hesaplama formülü, kitle endeksi nasıl hesaplanır, vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.