Bel ağrıları için pratik çözümler

Bel ağrıları için pratik çözümler

Günlük hayatta bel mekaniğine uygun olmayan her yanlış hareket veya kötü duruş, belinizde yıpranmaya neden olabilir. Peki, dikkat edilmediğinde günler boyu süren bel ağrısına karşı neler yapılabilir? Bel ağrısıyla ilgili detayları Prof. Peki bel ağrısına yakalanmamak için neler yapılabilir? Sağlıklı olma önerileri ve doğru bilinen yanlışlar…
Günlük hayatta bel mekaniğine uygun olmayan her yanlış hareket veya kötü duruş, belinizde yıpranmaya neden olabilir. Bu hastalığı çekenler genellikle altı hafta içinde kendiliğinden iyileşiyor. Araştırmalara göre; her 100 kişiden 80′i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınıyor
Dr. Sedat Kiraz anlattı.
Bel ağrısı nedir? Fıtık neden oluşur?
Bel bölgesindeki yumuşak doku, kas, kemik ve sinirlerdeki hastalıklardan kaynaklanan ağrılara bel ağrısı denir. Bel ağrısının önemli nedenlerinden biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığı, omurlar arasında yer alan kıkırdak yapıdaki disklerin etraflarını saran kapsülün yırtılması ve kıkırdağın dışarı çıkması ile oluşur.
Sırt omurlarından kaynaklanan ağrılar ne sıklıkta görülür?
Sırt ağrıları da bel ağrılarına benzer nedenlerle ortaya çıkabilir. Yanlış oturma ve hatalı duruş sonrası oluşan ağrılar, hemen hemen her yaşta sıklıkla görülür. Kısacası her insan yaşamı boyunca en az bir kez bel ve sırt ağrısından yakınır. Yetişkinlerde görülme sıklığı yüzde 15 ila 20′dir. Bu oran çalışan grupta yüzde 50′lere kadar çıkabilir. Bel ağrıları kadın ve erkeklerde genellikle eşit sıklıkta karşımıza çıkar. Sadece şikayeti tetikleyen nedenler farklıdır.
Peki, kötü duruş kişinin kronik sırt ağrıları çekmesine yol açar mı?
Sürekli olarak hatalı durmak ve egzersiz yapmamak en önemli ağrı nedenlerinden biridir. Kötü duruş yüzünden ortaya çıkan ağrıların en önemli sonucu yumuşak dokularda ve kaslarda oluşan spazm tarzında ağrılardır.
Bel ağrısı için ne zaman tıbbi destek gerekir?
Her zaman destek almak gereklidir. Aksi takdirde sorun kalıcı hale gelebilir. Yaşlı, travma öyküsü ve nörolojik bulgusu olan, ciddi ağrı çeken, enfeksiyon ve kanser şüphesi, kilo kaybı-ateş-halsizlik- terleme gibi sistemik bulguları olan hastalar vakit geçirmeden doktora başvurmalıdır. Bu hastalık sakatlığa sebep olacağı için erken teşhis ve tedavi edilmesi son derece önemlidir.
Acil durumlarda bele ilk yardım nasıl yapılır?
Kırık durumunda hasta dikkatle hastaneye nakledilmelidir. Aksi halde omurilikte oluşacak kesiler felç sebebi olabilir. Diğer akut ağrılı durumlarda neden ortaya konulana kadar ağrılının dindirilmesi yararlı olabilir. Çok ağrılı durumlarda bile yatak istirahatının üç-dört günü geçmemesine çalışılmalıdır.

Yürüyüş yapmak bel ağrısını artırır mı?
Kireçlenme, skolyoz, kök basısı gibi durumlarda yürüyüş yapmak ağrıyı artırabilir. Kas güçlendirici ve hareket açıklığını korumaya yönelik egzersizler yararlıdır.
Bilgisayar kullanılırken nelere dikkat etmeli?
Dik oturmak, zaman zaman ara vermek, çalışma sonrasında egzersiz yapmak ağrıların önüne geçmeyi sağlar.
Bel ağrılarına karşı sağlıklı olma önerileri
– Sırtınızı ve belinizi düz tutun.
– Kötü duruş; sırttaki kamburluğu, beldeki içe çöküklüğü artırır.
– Sık sık pozisyon değiştirin. Özellikle belinizin normal eğimini korumaya özen gösterin.
– Taşıyacağınız yükleri eşit olarak bölün.
– Hareketlerinizi önceden planlayın.
– Asla ağır cisimleri kaldırmayın.
– Yerden bir şey alırken eğilmeyin, dizlerinizi büküp çömelin.
– Yükü, belinizle değil, bacaklarınızla kaldırmaya özen gösterin.
– Ağırlığı mümkün olduğu kadar belinizden yukarıda tutun.
– Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, vücudunuzla dönün.
– Ağır cisimleri çekmeyin, itmeyin ve yukarı doğru kaldırmayın.
– Koltuğa düzgün oturun. Gerekirse bel kıvrımınıza uyan bir yastıkla belinizi takviye edin.
– Otururken sırtınızı mutlaka bir yere yaslayın.
Oturuşunuza özen gösterin
İşyerinde sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu durumun beliniz için sakıncalı olduğunu unutmayın ve mutlaka ara sıra kısa da olsa yürüyüş yapın. Araştırmalar, günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin, ayaktakilere oranla daha fazla olduğu ortaya koydu. Oturken belinizi yastıkla desteklemenizde yarar olduğunu hatırlatalım.
Bu bilgiler doğru değil!
Bel ve sırt ağrısı gibi problemler, sadece zedelenme ve ağır taşıma gibi hatalı davranışlar nedeniyle ortaya çıkar.
Ağrı varsa geçene kadar yatmak gerekir. Uzun süre hareketsiz bir şekilde aynı pozisyonda kalmak bel ağrısına iyi gelir.
Bütün bel fıtığı vakalarında mutlaka ameliyat olmak gerekir. Sürekli yatak istirahatı uzun vadede bel ve sırt ağrılarının tek çözümü olabilir.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: belde kıkırdak zedelenmesi, yeni oluşan bel ağrılarına bitkisel çözüm, bel ağrısı icin pratik bilgiler, bel agrisi ile ilgili bilinen hatalar, bel agrisi neden olur bitkisel cozumler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.