Bel ağrısına ne iyi gelir?

Bel ağrısına ne iyi gelir?

Gün içerisinde yaptıklarımız disk kaymaları sonucu bel ağrısı çekmemize neden olmakta ve uzmanlar bel ağrılarını hafifletmek için de düzenli spor yapılarak vücuda şekil verilmesini ve egzersizler ile de kasların güçlendirilmesi önermekteler. Bel ağrısını sıkça yaşıyorsanız uzman bir hekime başvurarak muayene olmayı ihmal etmemeli, doktorunuzun önerilerine de kulak vermelisiniz. Bel ağrısı şikayetleri ile doktora başvuran hastaların birçoğunda bu sorunun meydana gelme sebebinin alınan fazla kilolardan, hatalı duruş bozukluklarından, daima oturarak iş yapmaktan, ağır kaldırmaktan ve tüm bunların bele yüklenerek yapılmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

 

Bel ağrılarının tedavisi

 
Bel ağrısının günlük bir sorun mu olduğu yoksa bel fıtığından mı ya da kas zayıflığından mı olduğuna bakılarak tedavi şekillendirilir. Eğer sık sık bel ağrısı çekiyorsanız doktora giderek bel ağrısının neden olduğunu öğrenmelisiniz
Fıtıktan kaynaklı bir bel ağrısı ise fizik tedavi ya da cerrahi işlem gerekli olabilir. Ancak kas zayıflığından kaynaklı olan bel ağrıları için hekimler egzersiz hareketlerini önermekteler. İşte kas zayıflığından olan bel ağrılarına uzmanların önermiş olduğu bel ağrısı egzersizleri ;

Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükerek ayak tabanınızın yere temas etmesini sağlayın. Bu şekilde yaklaşık on saniye bekleyin ve bu işlemi on kere tekrar edin.
Yüz üstü olacak şekilde ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durarak sağ elinizi ileri sol ayağınızı da geriye uzatın. Aynı işlemi sol el ve sağ ayakta da uygulayın. Hareket çapraz olarak yapılacaktır. Bu şekilde on saniye bekleyin ve devam edin.
Ellerinizi alnınızın altına birleştirin. İki bacak arasında yirmi santim olacak şekilde tek bacağınızı biraz havaya kaldırıp orada on saniye bekletin. Aynı hareket diğer bacakta da yapılacaktır. Her bacak için 10 tekrar yapın.
Sırt üstü uzanarak dizlerini bükün. Sağ bacağınızı kendinize doğru çekin ve on saniye bekleyin. Aynı işlemi diğer bacakta da uygulanın.
Bir önceki Folikülit (kıl kökü iltihabı) tedavisi başlıklı konumuzda kıl kökü iltihabı tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bel agrisina ne iyi gelir, bel arsna ne iyi gelir, bel agrisina ne iyigelir, yhs-yhs_001, bel agrisina evde tedavi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.