Bela bakteri ilacında karaborsa şüphesi

Bela bakteri ilacında karaborsa şüphesi

Azap, önceki yıllarda daha çok, yoğun bakım ünitesinde uzun süre yatan hastalarda görülen dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların, son yıllarda kanser tedavisi alan, organ nakli olan, hatta kısa süreli yatış gerektiren rutin ameliyatlardan birini geçiren hastalarda bile görülmeye başlandığını söyledi.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Doç. Özlem Azap, antibiyotiklere dirençli NDM-1 bakterisine karşı kullanılan ilacın son günlerde Türkiye’de bulunmadığını belirtti, “Hastalarımız ölümle karşı karşıya kalmıştır” dedi. Dr.
Uzmanlar, mevcut antibiyotiklerle tedavi edilemeyen dirençli bakteri gelişen, özellikle yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanılan “kolistin” etken maddeli ilacın son zamanlarda Türkiye’de bulunamadığını belirtti

Tedavi edilmesi güç olan bu bakterilere en güncel örneğin, son günlerde basında sıkça yer alan “bela bakteri” olduğunu anlatan Azap, hekimler tarafından iyi bilinen bu bakterilerin “bela”ya dönüşme nedeninin, adını Yeni Delhi’den alan “NDM-1″ enzimi olduğunu bildirdi.
Bu enzimin, gelişigüzel antibiyotik kullanımı sonucu geliştiğini, sonuçta mevcut yüzlerce ilaçtan sadece birkaçının etkili olabildiği ölümcül enfeksiyonlarla karşılaşıldığını ifade eden Azap, Türkiye’de sorun yaratan bakterinin bundan farklı olduğunu, ancak tedavisinde sadece “kolistin” etken maddeli ilacın kullanılabildiğini söyledi.
Daha önce, Türkiye’de ruhsatlı olmayan bu ilacın Türk Eczacıları Birliği tarafından getirildiğini, ruhsatlandırıldıktan sonra ise daha yüksek fiyata bir kaç eczanede bulunabildiğini kaydeden Azap, “Ancak son günlerde hiç bulunamaz hale geldi. Bunun anlamı, hastalarımızın ölümle karşı karşıya kalmalarıdır” ifadesini kullandı.
İlacın piyasada bulunmaması nedeniyle fahiş fiyata karaborsada satıldığını savunan Azap, Sağlık Bakanlığı’na, “En kısa zamanda hiçbir şirkete fahiş kar sağlanmadan ilacın temin edilmesinin sağlanması” çağrısında bulundu.
İlaç diğer ülkelerde var
TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Murat Akova da, İngiltere kaynaklı, “ilaca dirençli bakteri” haberinin büyük sansasyon yarattığını, bu “bela bakteri”nin Türkiye’de bulunmadığını, ancak benzerlerinin görüldüğünü söyledi. Akova, özellikle Yunanistan’da ve diğer bazı ülkelerde buna benzer bakterilerin büyük sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Sıkıntısı çekilen kolistinin 70′li yıllarda böbreklere zarar verdiği gerekçesiyle kullanımından vazgeçildiğini, ancak yıllar sonra böyle bir sorun yaratmadığı belirlenen ilacın alternatifsiz hale geldiğini anlatan Akova, ilacın Türkiye’de ruhsatlandırılmasından önce TEB tarafından yurt dışından getirilirken tedavi maliyetinin 63 TL olduğunu, ruhsatlandırma sonrasında ise bunun 100 TL’ye yükseldiğini belirtti.
Dirençli bakteriler daha çok hastanelerde
Son bir aydır Türkiye’de bulunamaz hale gelen ilaçla ilgili üretici firmanın “hammadde sıkıntısı”nı gerekçe gösterdiğini ifade eden Akova, “Üretici firma hammadde bulamadığını” iddia ediyor, ama çevremizdeki ülkelerde ve Avrupa’da bulunabiliyor” dedi.
Sağlık Bakanlığı’na durumu bildirdiklerini, ancak kendilerine bir geri dönüş olmadığını ifade eden Akova, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Antibiyotiğe karşı dayanıklı bakterilerin artması nedeniyle bu tür sıkıntılar önümüzdeki yıllarda katlanarak artacak. Bu bakterilere karşı geliştirilen ilaç da yok. İlgili örgütler, ‘birden fazla kuruluş bir araya gelip ilaç geliştirebilir mi?’ diye kafa yormaya başladı. ’2020′ye kadar 10 yeni antibiyotik bulunsun’ şeklinde bir perspektif ortaya kondu.”
Doktora danışmadan antibiyotik kullanmayın
İlacın Türkiye’deki satış fiyatının makul olduğunu dile getiren Akova, “Dirençli bakteriler şu anda sağlıklı insanlar için bir sorun değil. Daha çok hastanelerde karşılaşılıyor. Bu da uygunsuz antibiyotik kullanımından kaynaklanıyor. Bu nedenle antibiyotikler mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalı” diye konuştu.
TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ise hastalıkların tedavisinde hekimleri çaresiz bırakan ilaç sıkıntısına bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.