Besinlerin gözlerimize etkileri

Besinlerin gözlerimize etkileri

Çoğumuz balık veya havuç yemenin gözlere iyi geldiğini duymuşuzdur. Omega-3’ten zengin balıklar arasında ton balığı, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardunya yer alıyor. Veya göz kapağımızda arpacık çıktığında, çay ile kompres yapmayı denemişizdir. Peki, bunlar gerçekten doğru uygulamalar mı? Uzmanlar, göz sağlığımıza besinlerin etkileriyle ilgili halk arasında mit haline gelmiş 8 konu ile ilgili bilgi verdi…
1. Omega-3 göze faydalı
Balık tüketimi ile alınan Omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden ‘yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’ ve kadınlarda ‘göz kuruluğu’ riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut
Omega-3 yağ asitlerini bol içeren diğer besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Ancak, balıktaki Omega-3′ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor.
2. Havuç sinirlere iyi geliyor
Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç var. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gerekli. ‘Rod’ ve ‘kon’ ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmüyor ve gece körlüğü oluşuyor.
3. Arpacığa sarımsak sürmeyin
Arpacığın tedavisi sıcak pansuman, antibiyotikli damla ve pomad ile yapılıyor. Şalazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor. Sarımsağın içindeki sülfid bileşenlerinden ‘alisin’in antibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli/kortizonlu damla ve pomad varken, sarımsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama değil. Çayla kompres ise, sıcak etkisi ile arpacığa ve şalazyona iyi geliyor. Hiç çay kullanmadan, sadece sıcak su ile kompres yapın.
4. Salatalık şişen gözlere iyi geliyor
Salatalık, cilde uygulandığında hafif ‘astringent’ yani sıkılaştırıcı / büzüştürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salatalık hem içindeki ‘su tutucu etkiyi azaltan maddeler’, hem de ‘soğuk’ etkisi ile göz kapaklarının üstüne konduğunda sabah şişliğini gerçekten azaltıyor. Ancak gözaltı şişliklerini azaltmak için en etkin yol sabahları doğrudan soğuk kompres yapmak; bunun için, buz veya eczaneden aldığınız soğutucu jel poşetlerini kullanabilirsiniz.

5. Badem yağı kirpikleri uzatmıyor
Badem yağı, içerdiği antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yağının kirpikleri uzattığını gösteren bilimsel bir çalışma yok.
6. Göze sakın limon sıkmayın
Parlak gözler için asla göze limon sıkmayın. Limonun içindeki sitrik asit ve düşük pH yüzünden gözleriniz kızarır, yanar ve tahriş olur.
7. Göze özel vitamin faydalı
Gözler için özel olarak üretilmiş vitamin hapları mevcut. Bu vitamin kombinasyonları, yaşa bağlı sarı nokta hastalığının ileri evreye geçme riskini yüzde 25 oranında azaltıyor.
8. Haftada 2 balık ve fındık
– Göz sağlığı için, daha az Omega-6 içeren zeytinyağını tercih edin.
– Bolca balık, meyve ve sebze tüketin.
– Doymuş yağlar ve margarinden kaçının.
– Kızartılmış besinlerden kaçının.
– Fındık, meyve ve sebze tüketin.
Bir önceki Tıpta çok odaklı lens devrimi başlıklı konumuzda hipermetrop, katarakt ve katarakt hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.