Bez Pişiği

Bez Pişiği
Enfeksiyon, bebeğin poposunda ve cinsel organı çevresinde sınırlar oluşturacak şekilde parlak, kırmızı lekeler şeklinde ortaya çıkar, çok rastlanan bu pişik doktor tarafından özel bir merhemle tedavi edilebilir. Tipik, bez pişiğinin nedeni, yeni doğmuş bebeğin cildinin idrar ve dışkıyla temasa tepki göstermesidir. Bu yalnızca bebeğin hassas bir cildi olduğu anlamına gelir.

Bez pişiğinin birbirinden farklı birçok nedeni olabilir. Bu tür pişik genellikle hiçbir tedavi gerektirmeden geçer.

Bebeklere herhangi bir mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Bebeklerin çoğunda bez altında isilik meydana gelebilir; hatta bazıları hastaneden eve geldiklerinde bile bezleri altında hafif bir pişik olabilir.

Belirtiler : Bebek bezi ile kapatılan bölge altında isilik oluşması.

Her ne kadar iyi bakılmayan bir bebekte büyük bir ihtimale bez pişiği meydana gelirse de, bez altında meydana gelen bu isilikler bebeğin iyi bakılmadığı anlamına gelmez
Bu tür pişikler nüksetmeye eğilimlidir.

Tedavi

Eğer bebeğinizde bez pişiği varsa, yapılacak ilk şey daha sık bez değiştirmek ve her bez değiştirdiğinizde bu isilikli bölgenin tamamını yıkamak olabilir, bebeğin altını kuru tutmak için plastik külot kullanıyorsanız, pişik tamamiyle ortadan kalkana kadar bu tür plastik külotlar kullanmamaya dikkat edin. Pişik olan bölgeye günde birkaç kez vazelin veya çinko oksit merhemi de sürülebilir. Eğer pişik çok inatçı ve ciddi ise belli bir süre içinde yüzde 0.5 ila 1 oranında hidrokortizon kullanılabilir.

İnatçı bir bez pişiği için çoğu doktorlar bebeğin bezinin çıkarılmasını ve pişik olan bölgenin havalandırılmasını önerirler. Bu çok zor bir işlem olabilir ama genellikle işe yarar.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.