Bilgisayar klavyeleri klozetten daha kirli

Bilgisayar klavyeleri klozetten daha kirli

33 farklı klavyeyi inceleyen İngiliz bilimadamları; bilgisayar klavyelerinde, klozetteki kadar bakteri bulunduğunu belirtti. Kağıt paraların üzerindeki mikrop ve bakteriler deri, ishal, akciğer ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına yol açıyor.
Bilimadamları, klavyelerde bakteri üremesinin en önemli sebebinin; kullanıcıların bilgisayar başında yemek yemesi olduğunu ve dökülen kırıntıların bakterilerin üremesine yol açtığını ifade etti.
Paraların üzerinde oluşan bakteri ve mikroplar ağız yoluyla vücuda girdiğinde ishalden akciğer rahatsızlıklarına, viral hepatitlerden menenjite kadar pek çok ciddi hastalığa sebep olabiliyor.
Birçok el değiştiren para, temizlik kurallarına dikkat edilmediğinde insan sağlığını özellikle de çocukları olumsuz etkiliyor
Özellikle çocukların parayla oynamasına ağzına sokmasına izin vetmemek gerekiyor. Kirli – temiz pek çok el ve ortam değiştiren paralar, insan hayatına yaptığı katkının yanında taşıdığı infeksiyonlarla sağlığımızı tehdit ediyor.
Eski ve kirli banknotların yoğun biçimde kullanıldığı Türkiye’de, vatandaşlar arasında hijyen kurallarına uygun el temizleme alışkanlığının da yeterince gelişmemesi sebebiyle risk daha da artıyor. Uzmanlar paraların yiyecek ve içecek maddelerinden uzak tutulmasını, parayla daha çok temas halinde olan meslek gruplarında çalışan kişilerin antiseptik sıvılar ve hijyenik para süngerleri kullanmasını öneriyor.

Fabrika ve inşaat işlerine göre daha temiz ortamlarda çalıştığı düşünülen büro çalışanları da sanılanın aksine büyük risk taşıyor. Saatlerce başında kalınan masa, bilgisayar klavyesi, telefon, kalem gibi çeşitli aletler de üzerlerinde çeşitli mikroplar barındırabiliyor. Bu konuda çeşitli üniversiteler tarafından yapılan çalışmalar da kirli büro ortamının ve paraların insan sağlığı üzerinde oluşturduğu tehlikeleri gözler önüne seriyor.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı görevlilerince değişik meslek gruplarında çalışan kişilerden ve dilencilerden toplanan 410 adet para üzerinde yapılan araştırmada deri, ishal, akciğer ve üst solunum yolları infeksiyonlarına yol açan birçok bakteri ve mikrop tespit edildi.
SSK Ulus Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Uğur Yıldız, toplumun her kesiminde sürekli olarak el değiştiren paraların üzerinde birçok infeksiyon barındırabileceğini söyledi. Yıldız, “Çocukların, ellerindeki paraları ağızlarına almaları ya da erişkinlerin para sayımında parmaklarını dil ve dudakla ıslatma alışkanlıkları sonucu paralarda bulunan mikroplar vücuda girebilir. Toplumumuzda uygun el temizleme alışkanlığının olmaması sonucu, kirli eldeki çeşitli mikroplarla paralar kolayca kirlenmekte, bu kirli paralar elden ele dolaşmaktadır. Paralardan insanlara grip, menenjit, streptokok, tifo, kolera, viral hepatitler, dizanteri ve basilli dizanteri gibi pek çok hastalık bulaşabilir.” dedi.
Uzmanlar, paraların oluşturduğu hastalık ve infeksiyon riskinin kredi kartı kullanımının artmasıyla ortadan kalkabileceğini belirtiyor.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: el islatma sungeri kanser yaparmi, hangi kurala dikkat edilmediğinde hangi hastalık oluşur, kağıt paranın üzerine kaç tane bakteri bulunur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.