Bilim adamları detoks efsanesine son verdi

Bilim adamları detoks efsanesine son verdi

Bilim adamları detoks yaparak vücudun toksinleri atmasına yardımcı olduğu iddia edilen ürünlerin aslında işe yaramadığı söyleyerek, faydalı olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtti. BBC’de yer alan bilgilere göre, uzmanlar sağlıklı beslenerek ve yeterli uyuyarak detokstan beklenen faydanın sağlanabileceğini söyledi. Araştırmacılar, üretici firmaların sıradan temizlik veya fırçalama gibi işlemleri detoks olarak yeniden adlandırdıklarını itiraf ettiğini öne sürdü.
Şişelenmiş sudan, yüz temizleme ürünlerine kadar on beş ürünü masaya yatıran uzmanlar detoks iddialarının boş olduğunu ortaya çıkardı.
Araştırma, asılsız bilimsel iddiaları belirlemek için düzenlenen bir kampanya kapsamında, Voice of Young Science grubunun araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi
Kanıtlar detoks yaptığı öne sürülen ürünlerin herhangi basit bir ürünün yapabileceği gibi ciltteki kir ve fazla yağı gidermekten başka bir işe yaramadığını belirtti.

Uzmanlar ayrıca bazı detoks diyetlerinin ölümcül sonuçları olabileceğini veya hiçbir zararı olmasa bile para kaybı olduğunu vurguladı.
Bir önceki Cep telefonu hiperaktiviteye neden oluyor başlıklı konumuzda beyin tümörleri, cep telefonu ve hiperaktivite hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.