Bitkisel Çay tüketenler dikkat

Bitkisel Çay tüketenler dikkat

Açıkta satılan bitkisel çaylar, içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine zarar verebilir. Bazı uzman doktorlarımız,  açıkta satılan bitkisel çayların, kış aylarında vücudun direncini artıracağı düşüncesi ile  alınmasına karşın içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine sağlık sorunlarına neden olabileceğini, bu nedenle açıkta satılan ürünlerden uzak durulması gerektiğini bildirdiler. Fakat fayda sağlıyacağını ve şifa vereceğini düşünerek alacağımız bitki çayının açık olması ters etki yapabilir, hatta kötü sonuçlar da doğurabilir.  Bu neden ile açıkta satılan bitki çaylarından uzak durmanızı öneriyor ve  aşağıda vermiş olduğumuz makaleyi bir incelemenizi tavsiye ediyoruz…

 
MUCİZE BESİNLER
Prof. Dr. Bitkisel çayların nekadar faydalı olduğunu, hatta şifa olarakta içildiğini bir çoğumuz biliyoruz
Özcan, özellikle adaçayı, biberiye ve kekik çaylarının antioksidan maddelerce zengin olması nedeniyle tüketiminin daha da fazla olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Bitkisel çaylar piyasada öğütülmüş olarak ya tek ya da karışımlar halinde piyasada bulunmaktadır. Bitkisel çaylar demleme ve kaynatma usulüne göre hazırlanırlar. Demlemede kullanılacak sıcak su ya bitki üzerine dökülür ya da sıcak su üzerine istenilen oranda bitkisel çay ilave edilerek 5-10 dakika beklemeye alınır. Kaynatmada ise istenilen oranda bitki üzerine su ilave edilerek kısık ateşte kaynatma yapılır. Kaynamaya başladıktan itibaren 10-15 dakika daha kaynamaya devam edilir.”
Bitkisel çay tüketiminde bazı noktalara dikkat edilmemesi halinde sağlık açısından fayda yerine zarar verebileceğini anlatan Özcan, bitkisel çaylarda ambalajlarının hava geçirmez olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

“AÇIKTA SATILAN BİTKİ ÇAYLARI FAYDA YERİNE ZARAR VEREBİLİR”
Açıkta satılan bitkisel çayların kontaminasyona (toz, duman, toprak ve benzeri yabancı atıkların bulaşması) maruz kaldıklarından kesinlikle satın alınmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Özcan, şöyle devam etti:
“Açıkta satılan bitkisel çaylar, kış aylarında vücudun direncini artıracağı düşüncesiyle alınmasına karşın içine bulaşan yabancı atıklar nedeniyle fayda yerine sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca bitkisel çaylar satın alınırken üretim tarihi ve izni kontrol edilmelidir. Bitkisel çayların tüketilmesinde dikkat edilecek en önemli hususlardan bir diğeri de hazırlanacak olan çayın dokusal özelliğidir. Eğer çay nane, adaçayı, kekik, biberiye gibi yapraksı dokudan oluşmuş ise demleme usulüne gre hazırlanmalı. Çay, tarçın, zencefil, zerdeçal gibi sert dokulardan oluşmuş ise kaynatma usulüne göre çaylar hazırlanmalıdır. Yani yapraksı veya sert dokulu bitkilerin çayı, yapısına göre farklı usullerde hazırlanmalı. Çünkü yapraksı dokulu olanlara kaynatma uygulanacak olursa bitkideki istenmeyen zararlı maddeler de çaya geçeceğinden faydadan ziyade zararlı bir içecek haline dönüşecektir.”
Özcan, bu gibi bitkilerde çaya aromasını veren uçucu yağların kaynatma ile ortamdan uzaklaşacağı için sadece renkli bir sıcak içecekten başka bir şey içilmemiş olacağını, bu nedenle uygun ortamlarda uygun şekilde hazırlanan bitkisel çayların tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bir önceki Bilgisayar ekranına yukarıdan bakın başlıklı konumuzda alın masajı, aydınlatma ve baş ağrıları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bitki çayları, Bitkisel Çaylar, bitki caylarini fotolar ve isimler, aktarda acik satilan form caylar, bitki çayları isimleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.