Böbrek yetmezliğinde beslenmenin önemi

Böbrek yetmezliğinde beslenmenin önemi

Sağlıklı böbrekler için böbreklerinizi en doğru besinlerle beslemelisiniz ki, böbrekleriniz de genel sağlığınız için üzerine düşen görevleri sorunsuzca yerine getirebilsin.

Böbrek yetmezliği inatçı kaşıntıya, gözde kızarıklığa damar duvarlarında kireçlenmeye, ciltte yaralanmalara ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Çünkü kalsiyum ve fosfor vücutta yer alan en önemli iki mineral olduğu için böbrek yetmezliği husule geldiğinde böbreklerden fosfor atılımı azalacak ve kandaki fosfor yükselecektir. Sağlıklı böbrekler vücudumuzda kalsiyum ve fosforun kandaki düzeylerinin normal sınırlarda kalmasına muavenet ederek, hem diş ve kemik sağlığına, hem de kas ve sinirlerin görevlerini yerine getirmesinde etkisi bulunur. Bu durumda kandaki fosforun artmasından dolayı kanda kalsiyum azalacak, başta kemiklerin kırılganlığı ve dayanıksızlığı olmak üzere mütenevvi sağlık problemleri gelişecektir
Bu tür sağlık problemleri ile karşılaşmamak için yapmanız gereken şey doğru ve sağlıklı besinler tüketmektir. Peki böbrek yetmezliği hastaları nasıl beslenmeli?
Tüm gıdalarda fosfor bulunmakta ancak bazılarında daha az fosfor bulunduğu ve böbrek yetmezliği kanda ki fosforun artmasına sebep olduğu için fosfor tüketimini en aza indirmeniz önerilir. Fosfor bakımından az olan gıdalara yönelmelisiniz. Ayrıca mide ve bağırsaklarda fosforu bağlayarak emilmesini ve kana geçişini önleyen ilaçlarında kullanılması doktorunuz tarafından istenecektir.

İşte böbrek yetmezliği hastalarının kaçınması gereken gıdalar.
1.Süt (günde 100 gram’dan fazla)
2.Yoğurt, dondurma, peynir, yumurta sarısı
3.Fındık, ceviz
4.Ispanak, kuşkonmaz, kuru baklagiller, yulaf ezmesi
5.Kolalı içecekler
6.Bisküvi, çörek, pasta, çikolatalı puding
7.Sakatat, et balık, tavuk (günde 200 gram’dan fazla)
Bir önceki Kabız olanlar ne yemeli? başlıklı konumuzda kabızlıkta yenmesi gereken yiyecekler ve kabızlıkta yenmesi gerekenler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: böbrek yetmezliğine iyi gelen yiyecekler, sutun kemık gelısımı hakkındakı onemı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.