Böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri

Böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri
Peki böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri nelerdir?
Addison ne kaddar nadir görülen bir hastalık olsa da, belirtileri oldukça şiddetli ve kişinin hayatını karartacak, hayattan zevk almasını önleyecek bir biçimdedir. Böbreküstü bezi yetmezliğinin en önemli nedeni ise, ağır enfeksiyon hastalıklarından esnasında böbreküstü bezinin beslenmesine muavenet eden damarın çatlamasıdır.
Böbreküstü bezi yetmezliği (addison) hastalığı aslında çok ender rastlanan bir hastalık olmaktadır, fakat ender görülen bu hastalık o kadar şiddetli bir şekilde husule gelir ki, hastalar ciddi yakınmalara maruz kalırlar.
Böbreküstü bezi yetmezliği belirtisi
Aynı zamanda bu kortizon kullanımının birden bırakılması, böbreküstü bezi kabuk bölgesi yetmezliği sırasında duyulan aşırı hormon gereksinimi ortaya çıkması gibi nedenlerde böbreküstü bezi yetmezliğine yol açmakta ve böbreküstü bezi yetmezliğinin belirtilerini husule getirmektedir. Uzmanlar böbreküstü bezi yetmezliğinin en çok çocuk ve yaşlılarda ortaya çıktığını söylemekteler
Addison (böbreküstü bezi etezliği) hastalığında ortaya çıkan en önemli belirti, aşırı yorgunluk hissidir. Kişi hissettiği aşırı yorgunluk sebebiyle hiçbir iş yapmak istemez, yataktan kalkmaya üşenir ve günlük aktivitelerini sürekli ihmal eder. Hatta daha ilerleyen dönemlerde yataktan kalkıp yürüyecek güce bile sahip olamaz.

Addison belirtisi olan aşırı yorgunluk hissinin yanı sıra hastanın sürekli kilo kaybetmesi de, bu hastalığın ciddi belirtilerinden biridir. Sürekli tansiyon düşüklüğü, el, kol ve yüz bölgesinde deri renginin koyulaşması, meme başları ve vücutta daha önceden oluşmuş yara izleri siyahlaşır, erkeklerde cinsel güçsüzlük, kadınlarda adet düzensizliği husule gelir. Böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri arasında diş etlerinde, yanaklarda ve üreme organında koyu renkli lekeler oluşması, koltuk altı ve cinsel bölgede kıl dökülmesi de yer alıyor.
Böbreküstü bezi yetmezliğinin belirtileri genellikle kalp, akciğer, beyin ve sindirim sistemiyle alakalı olarak husule gelmekte ve pek çok kişi mide bulantısı ve kusma hissine kapıldığını söylemektedir. Kan şekeri ve kan basıncında düşüşler husule gelmesi, vücudun su ve tuz dengesinde bozulmalar olması böbreküstü bezi yetmezliğinin belirtileri olmaktadır.
Bir önceki Yüksek kolesterolün tedavisi başlıklı konumuzda yüksek kolesterol hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cinsel organda kil dökülmesi, böbrek bezi icin, böbrek üstü bezi hastalıkları nasıl anlaşılır, bobrek ustu bezi yetmezligi belirtileri, böbrek üstü bezi yetmezliğine ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.