Botokstan korkmanıza gerek yok

Botokstan korkmanıza gerek yok

Gözlerimizin etrafında beliren kaz ayakları nasıl da sinirlerimizi bozar! Hele fotoğraflarda sanki bir kat daha artarlar! Kaşlarımızın düşmesi, alnımızdaki çizgiler de çekilecek gibi değildir. Bunu da biliyoruz. Hepsinden kurtulmak istiyoruz, ama nasıl?
Doğrusunu isterseniz, bütün bu sorunların en pratik çaresi botoks yaptırmaktır. Ancak bir türlü karar veremiyoruz…
Botoks nasıl bir kozmetiktir, ne işe yarar, nasıl etki eder, sağlığımıza zararı var mıdır, zehirlenir miyiz, yüzümüz bir maskeye mi dönüşür, bize gülerler mi, alay mı ederler? Aklımızdan buna benzer sayısız soru geçiyor. Kimisi botoksu çok seviyor, kimisi ise bu fikirden aşırı derecede rahatsız oluyor, adeta onur meselesi yapıyor
Biliyorum, botoksu yapaylığın önde gelen simgesi gibi görenlerin sayısı az değil.
Maskeli yüzler
Yıllar yılı, botoks yaptıranların çoğu, birbirine benzeyen kalıplaşmış bir yüz ifadesine büründü; havaya kalkmış kaşlar ve donuk bir yüz! Oysa emin olun bütün bunlara hiç gerek yoktu. Estetik müdahalede amaç, sadece ve daima, dinlenmiş ve tatilden yeni dönmüş gibi görünen bir gelişme sağlamak olmalıdır.
Ne botoks ile ne de estetik ameliyatlar yapıldığında yüz mimiklerinin tamamen yok edilmesi doğru değildir. Çok özel ihtiyaçlar ve beklentiler dışında, yüz biçimi ve ifadesinin kesinlikle zorlanmaması gerekir. Ben botoks yaptığım kişilerin hafifçe kaş çatmasına önem veriyorum, daha rahat, gevşemiş ve doğal bir ifade ile yetinilmesini öneriyorum.

Botoksun en etkili olduğu yerler, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklardır. Ancak hafifçe dudak kaldırma, burun ucunu kaldırma, dudak kenarındaki sigara kırışıklıklarını azaltma, boyundaki çizgileri azaltmakta da çok başarılıdır. Botoks ince bir iğne ile sadece mimik kaslarının olduğu yerlere verilir. Böylece 3-6 ay arasında bir süreyle o kasların aktivitesi azalır. Mimik hareketleri hafiflediği için, kırışıklıklar yüzde 70 ile yüzde 100 arası bir oranda ortadan kalkar.
Korkacak birşey yok
Daha önce de yazmıştım; çok fazla mimik yapan gençlerin yüzüne çizgiler dolmadan önce (17-18 yaşında), botoks yapmak son derece yararlıdır. Bu kadar genç bir insana 2-3 kere botoks uyguladığımızda alışkanlık değişir ve mimik kendiliğinden ortadan kalkar. Sonra da tekrarlamaya gerek kalmaz. Böylece kaz ayakları, çatık kaş mimiği yer etmeden kaybolur.
Genç yaşta koruyucu botoks yaptırmaya başlarsanız, ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyacağınız kozmetiklerin oranı da azalır. Botoks için fazlasıyla spekülasyon yapılıyor. Oysa kırışık çizgilerini açmak için kullanılan dozların bırakın zararını, yan etkisi bile görülmemiştir.
Tüm ilaçlar ve hatta vitaminler bile aşırı tüketilirse zehre dönüşür. Son birkaç yıldır, kullandığımız krem ve şampuanların içindeki toksik maddeler tartışılmaya başlandı. Yani hiçbir şeye güvenimizin kalmadığı bir ortamda botoks oldukça güvenlidir. Tek koşulu, deneyimli bir doktor tarafından yapılmasıdır.
Bir önceki Bir saatte yağlara veda edin başlıklı konumuzda ağrı kesiciler, liposuction ve yağ aldırma hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: botoks yaptım fakat olmadı, botoksla dudak kaldırma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.