Boy uzatmada yeni yöntem

Boy uzatmada yeni yöntem

Tıp dünyasında her geçen gün sevindirici bir gelişmeye tanık olabiliyoruz. Kök hücre sayesinde görme yeteneğini kaybetmiş kişiler yeniden görebiliyor, dirsekten bir saniyede anjiyo yapılabiliyor ve artık kısa boylar da ‘kısa’ sürede uzayabiliyor. Muharrem İnan, normalden kısa boylu olan kişiler için yeni geliştirilen bir yöntemle boylarının uzatılabileceğini söylüyor. Dr.
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç

Genetik başta olmak üzere çeşitli nedenlerden olağandan kısa boylular için artık yeni bir yöntem var “motorize çivi.” Yöntem hakkında Doç. Dr. Muharrem İnan’dan bilgi aldık. n Hangi durumlarda boy uzatma operasyonu gerçekleştiriliyor? Boy uzatma operasyonu, çok kısa boylu olanlar, iki bacağı arasında eşitsizlik olup da topallayan kişiler için uygulanıyor.
Boy uzatma operasyonu nasıl yapılıyor?
Eski uygulanan yöntemde kemiğin arası açılıp içine kemik dolduruluyordu. Daha sonraki yıllarda kemik dışından konulan sistemlerle kemik yavaş yavaş uzatılarak boşluğun kendiliğinden dolması yöntemi bulundu. Bu yöntemin dezavantajı, her cm uzatma için bir ile bir buçuk ay hastanın üzerinde dışarıdan tespit sisteminin tutulması, tedavi süresinin uzun olması ve yara izleri idi. Yaklaşık 10 yıl önce uygulanmaya başlanan yeni yöntemde ise dışarıdan olan sistemlerin süresini kısaltmak için kemiğin ortasına bir çivi konuluyor ve dışarıdan kemiğe giren çiviler ile kemik uzatılıyordu.
Bu yöntemde her gün 1 mm. uzama söz konusu ve 10 cm uzatma için sadece 100 gün hastanın dışarıdan tespit sistemlerini taşıması gerekmektedir. Bu durumu rahatlatmak için birkaç yıl önce “Motorize çivi ile uzatma” yöntemi geliştirildi. Almanya’da geliştirilen bu yöntemde ameliyatla kemik çatlatılarak çivi kemiğin iliğine yerleştiriliyor. Ameliyattan sonra hastanın eline bir kumanda veriyorsunuz ve ne yapması gerektiğini anlatıyorsunuz. Hasta kendi kendine oraya basarak çivinin uzamasını sağlıyor. Siz uzatmayı bitirdiğinizde kemik zaten kendiliğinden oluşuyor.
Bu dönemde kişi gündelik hayatına devam edebiliyor mu?
Kemik sertleşene kadar tam yük verilmemesine önem veriyoruz ancak yürümesine izin veriyoruz. Kemikleşme olunca da çiviyi çıkartıyoruz ve hasta hayatına devam ediyor.

Bu yöntemin avantajı nedir?
Bu yöntem, daha öncekilere göre daha az komplikasyonu olan bir uygulama. Ayrıca estetik amaçlı düşündüğünüz zaman da diğerlerinden daha avantajlı; çünkü dışarıdan hiçbir şey belli olmuyor.
Her hastaya uygulanabiliyor mu?
Her hastaya uygulayamıyoruz. Öncelikle hastanın kemik çapının uygulamanın yapılabileceği kadar geniş olması lazım. Biz karar vermeden önce hastanın kemik durumuyla ilgili raporu Almanya’ya yolluyoruz orada kişiye özel çivi üretiliyor. Çocuklar dışındaki kişilere uygulayabiliyoruz.
Boy kaç santimden aşağıysa bu operasyon yapılabilir?
Bize başvuran iki grup var birincisi kendi isteğiyle boyunu uzatmak isteyenler. Kişinin boyu 1.90 olabilir ama 2 metre olmak istiyordur. Tıbbi olarak bir gerekliliği yok ama psikolojik olarak kişi kendini kısa hissettiği için Estetik boy uzatma denen bu yöntemi talep eder. Böyle bir durumda sonradan sıkıntı olmasın diye kişiyi öncelikle psikolojik durumuyla ilgili başka birimlere gönderiyoruz…
İkinci grupta ise boyu gerçekten kısa olanlar geliyor. Biz kadınlarda 1.45, erkeklerde ise 1.55’in altında olanları kısa boylu olarak tanımlıyoruz. Özellikle cücelik dediğimiz grupta boy 1.10 cm ile 140 cm arasında olmaktadır. Bu gruptaki insanlar gündelik hayatlarında otobüse binmek, tuvalete oturmak gibi eylemlerde bile zorlanırlar. Burada tıbbi zorunluluk söz konusudur. Bizim hedefimiz kişiyi 1.50 cm’ye ulaştırmaktır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kok hucre ile boy uzatma, boy uzatmada kok hucre tedavisi, boy uzatmada son gelişmeler, Boyumun uzaması ne yapa birim, kemik ile boy uzatma ameliyatları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.