Brokoliyi sofranızdan eksik etmeyin

Brokoliyi sofranızdan eksik etmeyin

Uzmanlar, bir brokolinin, kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 220′sini, A vitamini ihtiyacının ise yüzde 15′ini karşıladığını belirtiyor. Düşük kalorili olması ve yüksek oranda lif içermesi nedeniyle dengeli beslenme sağlıyor.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.
İçerdiği antikanserojen maddeler nedeniyle vücutta kanser oluşumunu engelliyor.
Uzmanlar, yüksek vitamin içeriği ve lifli olmasının yanı sıra düşük kalorisi nedeniyle beslenme açısından çok değerli bir sebze olan brokoliyi sofralarımızdan eksik etmememiz gerektiğini belirtiyor
Dr. Ferhat Odabaş, brokolinin besin değerlerinin tespit edilmesi için çok sayıda araştırma yapıldığını belirterek, brokolinin faydaları anlaşıldıkça tüketiminin de arttığını söyledi.

Obeziteye karşı da etkili
Prof. Dr. Odabaş, brokolinin düşük kalorili olması ve yüksek oranda lif içermesi nedeniyle dengeli beslenme için sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini de ifade ederek, “Çağımızda önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkan obeziteye karşı da etkili bir sebzedir” dedi.
Brokolinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Prof. Odabaş, sebzenin aynı zamanda kalp hastalıklarına iyi geldiğini söyleyerek, tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi brokolinin de taze ve çok fazla ısıya maruz bırakılmadan tüketilmesi önerisinde bulundu.
Brokoli hakkında daha fazla bilgi edinmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun Brokoli başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.
Bir önceki Sağlıklı ve temiz mutfak için ipuçları başlıklı konumuzda el hijyeni, elleri yıkamak ve hijyen kuralları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.