Bronzlaşmak isteyenler güneşe dikkat etmeli

Bronzlaşmak isteyenler güneşe dikkat etmeli
Kişilerin güneş ışınlarından etkilenmesi; cilt rengine, güneş ışınlarına hangi mevsim ve hangi saatlerde ve ne süreyle maruz kalındığına bağlıdır.
İstanbul Cerrahi Hastanesi doktorlarından Dermatolog Dr. Günnur Önarslan Pedersen, bronz tenle bir yaz geçirmek isteyenleri ve tatile çıkacakları uyardı. Güneşe maruz kalmak demek, değişik dalga boylarında (orta veya uzun) ultraviyole radyasyonuna maruz kalmak demektir.
Koruyucu krem kullanın
Ayrıca zararlı ışınlardan korunmak için uzun kollu giysiler, geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve güneşten koruyucu kremler önerilir
Güneşten koruyucu kremler ultraviyole radyasyonuna karşı fiziksel veya kimyasal barier oluştururlar ve cildi hem UVA hem de UVB ye karşı korurlar. Açık tenli kişilerin en az 30, buğday tenlilerin en az 20 koruma faktörlü ürünler kullanması gereklidir. Güneşten koruyucuların en az 2 mm kalınlığında bir tabaka olarak sürülmesi ve emilimi sağlamak için güneşe çıkmadan 30- 60 dakika önce uygulanması önerilir. Ürünler suya ve terlemeye karşı dirençli özellikte olsalar bile, 3 saatte bir yenilenmesi iyi olur.

Bir önceki Bronzlaşmadan önce bir kez daha düşünün başlıklı konumuzda bronz ten, bronzlaşma ve deri kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.