Bu kuralları alışkanlık haline getirin

Bu kuralları alışkanlık haline getirin
Öncelikle sağlığımızı kötü etkileyecek faktörlerden uzak durmalı sonrasında ise hayatı daha sağlıklı ve dolayısıyla da daha kaliteli yaşamak için bir kaç kuralı alışkanlıklarımıza eklemeliyiz. Hatta bazen bu enerjiyi kas dokusundan sağlamaya çalışarak, kas kaybetmemize neden oluyor.
Günde 3 öğün yemek yiyin
Bir otomobilin yakıta ihtiyaç duyması gibi vücudumuz da enerjiye ihtiyaç duyuyor ve ona bunu yeterli bir biçimde sağlamazsak kendisini daha az kalori yakmaya zorluyor.
Hormonlu gıdalar, sigara, hava kirliliği gibi kötü etkenlerin çoğaldığı günümüzde, sağlığımıza daha fazla önem vermek gerekir. Yani kahvaltıyı ya da öğle yemeğini atlayarak kilo kaybedeceğinize inanıyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var
Öğün saatlerinde kepekli bisküvi, meyveli yoğurt, kuru meyve, fındık ve ceviz gibi besinler atıştırmamız metabolizmanızın dengesini koruması açısından son derece önemli.
Vitamin hapları kullanın
Eğer düzenli besleniyor ve bünyeniz için gerekli tüm yiyecekleri tüketiyorsanız, kendinizi yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan koruyorsunuz demektir. Ama kanser ve kalp hastalılarından korunmak için uzmanın tavsiye edeceği şekilde bir multi vitamin hapı alabilirsiniz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan vitamin haplarına boğulmanın çoğu zaman pek faydası olmuyor.
Günde 8 bardak su için
Bazı kişiler günde 8 bardak su içerek ciltlerinin daha iyi göründüğünü, migren ve eklem ağrılarının da hafiflediğini belirtiyorlar. New York’taki Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, günlük su ihtiyacının kişinin bünyesine göre değiştiğini ve pek çok yetişkinin günde 6-7 bardak su ya da başka bir sıvı almasının yeterli olduğunu söylüyor. Yine aynı araştırma sonuçları, kafeinli içeceklerin de sıvı olarak kabul edilebileceğini göstermiş. 2000 kişi üzerinde yapılan araştırmada kafeinli içecek içenlerin de sadece su içenlere yakın bir şekilde su ihtiyacını karşıladığını ortaya çıkarılmış.

Yatmadan önce yüzünüzü temizleyin
Çok uykunuzun geldiği bazı geceler, makyajınızı temizlemek gerçek bir işkenceye dönüşebilir. Oysa makyajla uyumak, siyah ve beyaz noktaların başta gelen nedeni. Göz makyajını temizlememek de, göz çevresinde görülen küçük kist benzeri beyaz yağ noktalarına ve gözaltı torbalarına neden oluyor. Yine göz enfeksiyonları da makyaj temizlemeden uyumak nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlardan. Bu konuda işe yarayabilecek iki pratik öneriden biri hem temizleyici hem de nemlendirici özelliği olan makyaj temizleme mendillerini kullanmak; ne kadar uykunuz olursa olsun bu mendillerle yüzünüzü silebilirsiniz. Diğeriyse, makyajınızı eve gelir gelmez çıkarmak ve gece yatma saatini beklememek.
Her yemekten sonra diş ipi kullanın
Maalesef ne kadar son teknoloji ürünü olursa olsun, hiçbir diş fırçası, klasik diş ipinin yerin tutamıyor. Çünkü diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere girerek zararlı bakterilerin üremesine neden olan yiyecek artıklarını temizliyor. Peki, ne kadar sıklıkla diş ipi kullanmak gerek? Uzmanlar haftada 3 ya da 4 kez diş ipiyle dişleri temizlemenin yeterli olduğunu belirtiyor. Diş ipi kullanmak için en uygun zamansa akşam yatmadan önce. Böylece gece boyunca ağzınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin
Evet, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin kanserden korunmak için etkili bir strateji olduğu artık iyice biliniyor. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli. Örneğin kahvaltıda çay ya da kahve yerine taze meyve suyu içerek 1 porsiyonu almış olacaksınız. Ayrıca küçük bir buzdolabı poşeti içine yerleştirerek yanınıza alacağınız, haşlanmış havuç, kabak ve karnabahar gibi sebzeleri, gün içinde tuzlayarak atıştırabilirsiniz. Yine haşlanmış sebzeleri buzdolabınızda görünür bir yerde bırakmanız ve bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde tüketmeniz, sebze ve meyve alımınızı artırabilir. Hem böylece cips, çerez atıştırma alışkanlığınızı sağlıklı bir alışkanlıkla değiştirmiş olacaksınız.
Bir önceki Sigara beslenme düzenini bozuyor başlıklı konumuzda Beslenme, beslenme düzeni ve C vitamini ihtiyacı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.