Bulimia nevroza (yediklerini kusma) hastalığı psikolojiyi bozuyor

Bulimia nevroza (yediklerini kusma) hastalığı psikolojiyi bozuyor
Bunun için sağlıklı beslenerek, gerekli vitamin ve mineralleri almak en doğru yaklaşım.
Uzmanlar, yeme dürtüsüne engel olamayıp çok fazla yemek yiyen ve sonrasında aldığı kilolardan kurtulmak için yediklerini kusanların bulimia nevroza hastası olduğunu ve bu hastalığın hayati tehlikelere kadar varabileceğini belirtiyor…
Rejim yaparak zayıflamak için önce sağlığı düşünmek gerekiyor.
Hasta aşırı yeme nöbeti başlayınca bütün çabalarına, korkularına, üzüntüsüne rağmen yeme tutkusunu durduramaz.
Dönem dönem gelen aşırı yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma çabaları ile devam eden bir bozukluktur. Bu hastalar sürekli aşırı yiyen, ileri derecede şişman olan ve şişman kalan insanlarda farklıdır
Kilo almayı önlemek için hasta yediklerini kusar, iştah kesici, idrar söktürücü ilaçlar kullanır. Bu kişiler çoğu zaman fazla kilolu da olmayabilir. Ancak yine de kilo aldığından sürekli şikâyet eder. Beden ağırlığı, güzellik, çirkinlik konularıyla aşırı derecede meşgul olabilir.
Aşırı yeme tutkusu
Bu kişiler yaşamın önemli bir bölümünü yemek ve yememek arasında bocalayarak geçirir. Yeme tutkusu öyle ağır basar ki, bir yandan gizlice yer, gider çıkarır, yine yerler.
Kimi hastalar için yenilen yiyeceğin önemi yoktur, önemli olan tıkınmak türünden tarif edilebilen bir yeme davranışıdır. Kimi hastalarda yemek yeme tutkusu o denli aşırı olabilir ki bulundukları yerde yiyecek, içecek bulamayacaklarından korkabilirler.

Anoreksia Nevroza’nın bulimik türünde de zaman zaman aşırı yeme ve kilo alma nöbetleri olabilir. Fakat temel rahatsızlık yemeği kısma ve kesme doğrultusundadır. Bulimia Nervozada da kusmalar, zayıflamak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Fakat temel patoloji daha çok yemeyi durdurmama şeklindedir.
Kadınlarda daha çok
Bulimia Nervoza bütün toplumlarda yüzde 1 oranında görülür. Genç kızlarda ve kadınlarda erkeklere oranla 10 kat sık görülür.
Bulimikler yeme sorunları nedeniyle utanç duyarlar ve kendilerini suçlarlar. Hastaların duygu durumunda çökkünlük, kişiler arası ilişkilerdeki çatışmalar, beden ağırlığı ve yiyecekle ilgili duygular bir yeme atağının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.
Yeme atağı kişinin duygu durumundaki üzüntülü hali geçici olarak azaltabilir, fakat ardından kişide kendini aşağılayacak derecede bir özeleştiri ve çökkün bir duygu durum ortaya çıkar.
Bir önceki Kurbanda et tüketimine dikkat edin başlıklı konumuzda Beslenme, et tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yiyip kusmak, kusmanın zararları, yiyip yiyip kusmanın zararları, sürekli kusmak zararları, nevroza hastalığı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.