Burun kanamasını ihmal etmeyin

Burun kanamasını ihmal etmeyin

İki tip burun kanaması vardır.
Ön kanama: Burun ön kısmından gelen kanamalardır ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.
Özellikle hava sıcaklıklarının arttığı bugünlerde burun kanaması konusunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor, burun kanadığında nasıl bir önlem alınması gerekiyor? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor İrfan Aksoy, burun kanamasıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı:
Burun kanaması nedir neden olur?
Burun kanaması bir çok sebepten meydana gelebilir.
Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır kanama genize doğrudur. Bunlar başlıca basit bir burun karıştırması, burun operasyonları , yabancı cisimler ,enfeksiyon (soğuk algınlığı, sinüzitler), allerjik nezle, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, hipertansiyon, kan pıhtılaşma bozuklukları, burun kemiği eğrilikleri ve nadir de olsa tümörler şeklinde sıralanabilir. Her yaş grubunda görülebilen burun kanaması özellikle genç erişkinlerde sık tekrarlarsa damarsal kökenli tümörler araştırılmalıdır
Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Daha çok yaşlı kimselerde olur . Bu hasta grubu genellikle yüksek tansiyonu olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Ayrıca sıcakların artması kuru hava burun içinde kılcal damarların daha kolay zedelenmesine sebep olarak burun kanamalarına yol açmaktadır. Havanın nem oranı sıcaklık atmosferik basınç değişiklikleri bunda etkili olmaktadır. Bu durum burunda kuruma, kabuklanma ve dokularda daha çabuk hasarlanmaya yol açar. Hava sıcaklığının artmasıyla genleşen kılcal damarlarda kanamaya eğilim artar. Ayrıca nemi azaltarak ortamın kurumasına sebep olan klimalar ve sigara da kanamaları provoke eden faktörlerdir.
Burun kanaması esnasında ne yapılmalı?
Burun nemlendirici krem jel veya spreyler biri yatmadan önce olmak üzere günde üç kez kullanılabilir. Sıvı kaybımızı telafi etmek için hidrasyona vücudun su ihtiyacına dikkat etmeliyiz. Ortalama günlük 6 -8 bardak su içmeliyiz.

Kanama olduğunda;
– Panik yapmayın korkmayın,
– Burnunuzun içindeki pıhtıları suyla hafif sümkürerek temizleyin,
– Oturun veya başınız kalp seviyesinden yukarda olmak üzere uzanın,
– Asla geriye doğru yatmayın,
– Burnunuzun ucunu başparmak ve işaret parmağınızla adeta bir mandal sıkar gibi sıkın 5 dakika bekleyin (saat tutun),
– Pamuktan küçük rulo yaparak eğer varsa burun dekonjestan damlasıyla ıslatarak burun uç kısmına yerleştirin ve bir kaç dakika daha sıkmaya devam edin,
– Burun kanatlarınıza bir bez içinde buz tatbik edin veya varsa cold pack dediğimiz özel malzemeyi buzdolabında soğutup koyabilirsiniz.(eczanelerde vardır evde bulunması faydalıdır)
Eğer bunlara rağmen durduramazsanız herhangi bir acil üniteye başvurun.
Tekrar kanamayı önlemek için,
– Sümkürmemeye dikkat edin
– Öne eğilerek iş yapmayın yerden ağır bir şey kaldırmak veya buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayın
– Yattığınızda başınızın kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edin. Çift yastık kullanabilirsiniz.
– Günün sıcak saatlerinde güneşte fazla kalmamaya dikkat edin.
Burun kanamaları gerekli muayene; görüntüleme ve kan testleriyle araştırılmalı ve ihmal edilmemelidir.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: soğuk algınlığı burun kanaması, bebek düşünce burun kanaması, burun kanamasi kan kanserimi, cocuklarda dusunce burun kanamasi, tansiyon düşünce burun kanaması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.