Burun spreyleri zararlı mı?

Burun spreyleri zararlı mı?

Günlük hayatta burunda husule gelen nefes almadaki problemler hastaları burun açıcı damla ya da spreylere yönelttiği için ve kullanım sonrası öncesine nazaran nefes almada büyük bir rahatlık yaşandığından burun spreyi kullanmak kişide bağımlılık yaratır.
Burun tıkanıklığı ve deviasyon (burun eğriliği) gibi pek çok sebepten ötürü gribal ve nezle gibi sağlık problemlerinin yaşandığı dönemde birçok kişi burun açıcı özelliğine sahip olan burun spreylerini gün içerisinde sıklıkla kullanmaktalar. Uzmanlar üst solunum yolu rahatsızlıklarında burun spreylerini 4 günden fazla kullanmayı önermemekte. Çünkü spreyin büzüştürdüğü burun etleri ve mukoza örtüsü normal şartlarda 3 saatlik zamanlar halinde sağlı ve sollu olarak sırasıyla şişip indiklerinden, bu düzen içinde burna giren havanın ısınmasın, temizlenmesi ve nemlenmesini sağlamaktadırlar. Burun spreyi kullanımı sonrası hastaların burun etleri (mukozalar) büzüştüğü için öncesine göre nefes almalarında bir hayli kolaylık sağlanmakta ve bu sebeple de hastalar burun spreyini sık sık kullandıkları için ne yazık ki burun spreyine bağımlı olmaktalar
ancak burun spreyi sıklıkla kullanıldığı zaman bu düzende bozulma husule gelecek ve hastanın nefes almasında sıkıntılar olacak bu sebeple de hasta da burun spreyi kullanmadan yapamayacaktır.

Burun spreyi bağımlılığından kurtulmanın envaiçeşit yolu vardır, ancak siz bu bağımlılığa kapılmadan önce önleminizi almanızı tavsiye ederiz.
Bir önceki Zeka geriliğinin tedavisi başlıklı konumuzda çocuklarda zekâ geriliği ve zekâ geriliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: burun spreyi zararları, hamilelikte burun spreyi zararlimi, burun spreyleri zararları, burun spreylerinin zararları, burun açıcı spreyler zararlı mı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.