Çalışan annelerin emzirme sorunları

Çalışan annelerin emzirme sorunları
Bu makalemizde hem çalışan annelerin emzirme sorunlarına değinecek hem de çalışan anneler için emzirme önerileri paylaşacağız, buyurun…

Çalışan annelere bir yaşından küçük olan bebeklerini emzirmek için gün içinde tanınan süre 1,5 saattir ve bu saati bölerek kullanmak anneye bırakılmıştır. İlk 6 ay emzirme izni 3 saat, 6 aydan sonra ise 1,5 saattir.
Hem yeni doğum yapmış hem de çalışmakta olan annelerin ne yazık ki bebeklerini ilk yıllarda emzirmeleri büyük bir sorun haline dönüşüyor. Çünkü bebeğin dünyaya gelmesiyle bir ailenin ihtiyaçları daha da arttığı için, baba kadar annenin de çalışa zorunluluğu bulunuyor. Türkiye’de neredeyse her iki anneden biri çalışmakta olduğundan ve çalışan annelere tanınan doğum izni sadece 8 hafta olduğundan uzmanların bebeklerinizi 6 ay anne sütü ile emzirin önerilerini çalışan annelerin yerine getirmesi oldukça zor oluyor
Bazı iş yerlerinde bu izin toplu olarak doğum sonrası izne eklenmekte ancak bazı iş yerleri aynı inisiyatifi göstermemektedir.
Çalışan anneler ne yazık ki her halükarda bebeklerini 6 ay boyunca düzenli olarak emzirme izinleri bulunmadığından bebekleriniz emzirmede sorun yaşarlar. altı ay bebeğin anne sütüyle beslenmesi için anneler ne yazık ki çok büyük çaba harcamak zorunda kalmaktalar. Bu durumda onları bir hayli üzer. Ne zaman ki ücretli doğum izinleri 6 aya çıkarsa, işte o zaman rahatlayacaktırlar.

Çalışan annelere bebeklerini anne sütüyle besleme önerileri
Bebeğinizi altı ay kendi sütünüzle beslemeniz için iyi emen bir makine edinmelisiniz ve siz işteyken bebeğinize kim bakıyorsa o kişi bebeği sizin sütünüzle doyurabilir. Sütü çok olan anneler bu makine yardımıyla işe başlamadan önce veya işe başladıktan sonra günde bir defa sütlerini sağarak süt depolaması yapmalıdırlar. Sağılan süt saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Süt bebeğe verilmeden önce ılık su dolu kap içinde ısıtılabilir. Isıtılan süt özel kaşıklı biberonla bebeğe verilebilir. İşe gitmeden önce ve iş dönüşü bebeğinizi hemen emzirmeyi ihmal etmeyin.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.