ÇAY BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

ÇAY BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

ABD li araştırmacılar, çayın içindeki bazı bakterilerde, tümör hücrelerinde, parazit ve mantarlarda bulunan kimyasallar olduğunu belirledi. Çay içildiğinde bu kimyasallarla karşılaşan vücut, savunma sistemi ni geliştiriyor. Her gün beş fincan siyah çay içenlerin vücudu hastalıklara hazırlıklı hale geliyor. İleride bir hastalığın parçası olarak aynı kimyasallarla karşılaştığında da direnç gösteriyor. Çay bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Uzmanlar alkilamin antijen adlı kimyasalların bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara karşı direnişin ilk ayağını oluşturan gama-delta T hücreleri ndeki etkisini inceledi. İnsan gamma-delta T hücreleri, önce antijenlere maruz bırakıldı, daha sonra da aynı kimyasalı taşıyan bakteriyle temas ettirildi. Hücrelerin bakteriye karşı 10 kat daha güçlü direndiği görüldü. Daha önceden bu antijenlere maruz bırakılmayan hücrelerinse enfeksiyona belirgin bir tepki vermediği görüldü. Sonuçları inceleyen Brigham and Womens Hastanesi, Harvard Tıp Okulu ve New Hampshire Üniversitesi uzmanları, aynı işlemi gönüllüler üzerinde denedi.

Deneklerin yarısı dört hafta boyunca her gün beş fincan siyah çay, diğer yarısı aynı miktarda kahve içti. İki hafta sonunda çay içenlerin bedeninin hastalıklarla savaşan kimyasalları daha fazla ürettiği, kahve içenlerdeyse bir değişiklik olmadığı görüldü. Araştırma Britanya Bilim Akademisi nin yayın organında yayımlandı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.