Çayı sıcak içmek zararlı mı?

Çayı sıcak içmek zararlı mı?
Dr. Oysa ki sıcak çay mide hasarından kansızlığa kadar sebep olabiliyor.
Uzmanlar yapmış oldukları bir takım araştırmalar neticesinde sıcak çayın sağlığa zararlı olduğunu kanıtlamalarına rağmen, insanlar sıcak çay içmekten vazgeçmiyor, vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Sedat Üstündağ’ın tiryakisi olunan bu içeceğin zararları hakkında yapmış olduğu açıklamalar:

Milli içeceğimiz haline gelen çayın faydaları arasında kanser riskini azalttığı yer almaktadır, ancak çay sıcak içildiği zaman başka sağlık sorunlarını tetiklemektedir. İşte Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç
Bu sorunların başında ise az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kansızlık sorunu ve mide hasarı gelmektedir. Koyu ve sıcak içilen çay vücuttaki demiri bağlamaktadır. Çay sıcak ve koyu içildiğinde mide ve bağırsak sistemindeki demiri bağlayarak anemi sorununun husule gelmesinde rol oynar.

Doç. Dr. Sedat Üstündağ: “Çay, halkımızın gerçekten çok tükettiği bir içecek. Hatta bizim milli içeceğimiz desek yanlış olmaz. Çayın çok olumlu yanları, damarları ve solunum yollarını, böbrek ve idrar yollarını genişletici etkileri var. Ayrıca yeşil çayda antioksidan dediğimiz, gün içerisinde hücre içerisinde oluşan toksin atıkların vücuda verdiği zararları engellemeye yönelik bir takım etkinliği söz konusu. Yapılan araştırmalarda günde 3 defa çay içildiği zaman içerdiği antioksidan maddelere bağlı olarak kanser oluşumunu bile yavaşlattığı çay içenlerde kanserin daha az oluştuğu belirlendi” diye konuştu.
Bir önceki Beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler başlıklı konumuzda beyin için faydalı besinler, beyin sağlığına ne iyi gelir ve beyne yararlı yiyecekler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çay içerken öksürük, Sıcak çay agıza zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.