Cep telefonu hiperaktiviteye neden oluyor

Cep telefonu hiperaktiviteye neden oluyor
Rıza Ayhan, teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda, hayatımızı kolaylaştırmak hizmete sunulan ürünlerin bir süre sonra “sağlık açısından risk taşıyor mu?” şüphesi ile bilim adamlarınca tartışılmaya başlandığını söyledi.
Cep telefonu kullanımının ve elektromanyetik alanlara maruziyetin, beyin kanseri ve lösemi riskini artırdığı, genetik yapı ile hücrelere zarar verdiği, kan beyin bariyerini bozduğu, uyku düzenini etkilediği, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olduğu belirtildi. Cep telefonu kullanımının da dünya genelinde hızla artışını belirten Ayhan, “elektromanyetik alanların, insan sağlığını olumsuz etkilediğine yönelik araştırmaların dikkat çekici olduğunu” kaydetti. Dr.
Gazi Üniversitesi (GÜ) Rektörü Prof

GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz da bilim adamlarının cep telefonunun kullanımı ve baz istasyonlarının olası yan etkileri hakkında ikilem içinde olduklarını belirterek, alınacak önlemler konusunda bilim adamlarının önerilerine uyulması gerektiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer ise elektromanyetik alanlarla kanser arasındaki ilişkinin, birçok bilim adamı tarafından kabul edildiğini ifade etti. Şu anda dünya genelinde 4 milyar cep telefonu kullanıcısı bulunduğunu anlatan Tuncer, “Her iki kişiden biri cep telefonu kullanıyor. Bunun yan etkisinden hem kendisi hem de çevresindekiler zarar görüyor” dedi.
Tuncer, ABD’de 8-12 yaşları arasındaki çocukların yüzde 46′sının cep telefonu kullanıcısı olduğunu belirterek, “cep telefonu kullanımının beyin kanserinin görülme sıklığını 2 kat artırdığını” ifade etti.

Çocuklara dikkat
Kanada’dan gelen bilim adamı Dr. Haward W. Fisher de, elektro manyetik alanların kesinlikle insan sağlığını olumsuz etkilediğini, bunun çeşitli ülkelerde yapılan kapsamlı araştırmalarla ispatlandığını kaydetti.
Cep telefonu başta olmak üzere baz istasyonları gibi elektromanyetik alanların “beyin kanseri, lösemi riskini artırdığını, genetik yapıya hücrelere zarar verdiğini, kan beyin bariyerini bozduğunu, uyku düzenini etkilediğini, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olduğunu ve birçok hastalığa zemin hazırladığını” savunan Fisher, “bunların tamamen ‘görünmez tehlike’ olarak tanımlanması gerektiğini” söyledi.
Yurt dışında çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmadan örnek veren Fisher, “Elektromanyetik alanlara maruz kalan çocuklarda, hiperaktivite saptanmasının ardından, bu çocukların etraflarındaki cep telefonu, ışık, fön makinesi gibi eşyaların azaltılmasıyla, çocukların sakinleştikleri tespit edildi” dedi.
Fisher, yapılan çalışmalar sonucunda, “özellikle cep telefonunun en sık kullanıldığı baş bölgesinde beyin tümörlerinin geliştiğini” ifade ederek, “En sık baş bölgesinin sol tarafı kullanılıyorsa o bölgede, sağ tarafı kullanılıyorsa o tarafta tümör geliştiği saptandı. 2005′te yapılan bir çalınmada, 2 bin beyin tümörünün cep telefonu kullanımına bağlı olarak geliştiği belirlendi” diye konuştu.
Bir önceki Fazla şeker bağışıklık direncini düşürüyor başlıklı konumuzda akyuvarlar, bağışıklık ve bağışıklık sistemi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.