Çevre kirliliği erkekliği yok ediyor

Çevre kirliliği erkekliği yok ediyor
Bazı yerlerde ise iki kat fazla kız çocuklar doğuyor. Bakın, çevre kirliliği şimdiye kadar erkeklere sinsice neler yaptı.
Erkek balıklarda dişilik belirtileri başladı, erkek kutup ayıları hermafrodit oluyor. Çay setleriyle oynayan erkek çocuklar fazlalaşıyor. Hepsinin altında tek bir neden var; çevre kirliliği…
Çevre kirliliğinin, hem insanlarda hem de vahşi doğada erkekleri zayıf cins haline getirdiği bildirildi

İngiliz Independent gazetesinde yayımlanan rapora göre, günümüzde yaygın biçimde kullanılan kimyasallar, insanlar dâhil olmak üzere balıktan memelilere kadar omurgalıların her türünde erkekleri feminenleştirdi, üreme organlarıyla dölleme kabiliyetlerine zarar verdi.
Raporun yazarı, kimyasalların sağlık üzerindeki etkilerini incelemekten sorumlu eski hükümet danışmanı Gwynne Lyons, araştırmanın, erkeklerin temel özelliklerinin tehdit altında olduğunu gösterdiğini belirtti.
Rapor, vahşi doğa ve insanların son yıllarda 100 binden fazla yeni kimyasala maruz kaldığını, Avrupa Komisyonu’nun bunların yüzde 99′unun gerektiğince düzenlenmediğini kabul ettiğini ve bu kimyasalların yüzde 85′i ile ilgili doğru güvenlik bilgisinin dahi verilmediğini ortaya koydu.
Raporun hazırlanmasında kullanılan bazı araştırmaların sonuçları kısaca şöyle…
Erkek balıklarda dişilik belirtilerine rastlandı
“Japonya’da, Benin’de ve Afrika’da tatlı su balıklarıyla Kuzey Denizi, Akdeniz, Osaka Körfezi ve ABD’nin batı sahilindeki Puget Sound’da tuzlu su balıklarının erkeklerinde feminen etkiler gözlendi.
Erkek timsahlarda dişilik hormonu attı
ABD’nin Florida eyaletinde tarım ilacına maruz kalan erkek timsahlarda daha düşük testosteron ve daha yüksek ostrojen sevileri tespit edildi. Bu hayvanların, testislerinde anormallik, üremelerinde başarısızlık ve daha küçük penislere sahip oldukları saptandı.
Erkek kaplumbağalarda dişi özellikleri gözlendi
Vahşi hayatın 400′den fazla kimyasalla kirlendiği Florida ve Great Lakes çevresinde yine bir kaplumbağa cinsinin erkeklerinde dişil özellikler görüldü.

Erkek keçilerde inmemiş testis oranı arttı
Alaska’da erkek Sitka geyiklerinin üçte ikisinin inmemiş testislere sahip olduğu, Montana’da aynı oranda beyaz tüylü geyiğin genital anormalliklere sahip olduğu ortaya çıktı.
Erkek farelerde sperm azalması yaşanıyor
Güney Afrika’da söz konusu kimyasallara yüksek düzeyde maruz kalan, bu ülkeye mahsus iri bir geyik türünün erkeklerinin testislerinin zarar gördüğü, yine çok kirlenen doğa alanında bir fare türünün erkeklerinin neredeyse hiç sperm üretmediği tespit edildi.
Erkek kutup ayılarında hermafrodizme rastlandı
Dünyanın bir ucunda Kuzey Kutbunda hermafrodit kutup ayılarına rastlanırken, yine Florida’da az sayıda, soyu tükenme tehlikesi olan panterlerin anormal spermlere sahip oldukları görüldü.
Erkek vizonların penisleri kısalıyor
Bir başka araştırma, çevre kirliliği olan bölgelerde yaşayan su samurlarının daha küçük testislere, poliklorlu bifenillere (PCB) maruz kalan vizonların daha kısa penislere sahip olduklarını ortaya koydu.
Erkek çocuklarda feminenliğin klasik işaretleri ortaya çıktı
New York’taki Rochester Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, plastiklerde kullanılan bir tür kimyasala yüksek düzeyde maruz kalan annelerin erkek çocuklarının daha küçük penis ve inmemiş testise sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu çocukların anüs ve genital bölgelerindeki aralığın daha kısa, bunun da feminenliğin klasik bir işareti olduğu belirtildi.
Çay setleriyle oynayan erkek çocuklar
Yine Rotterdam’daki Erasmus Üniversitesi’nin bir araştırması, poliklorlu bifenillere maruz kalan annelerin erkek çocuklarının büyürken bebekler ve çay setleriyle oynamak istediklerini gösterdi.
Bazı bölgelerde iki kat fazla kız çocuğu doğuyor
Kanada, Rusya ve İtalya’da bu tür kimyasallarla yoğun biçimde kirlenen bölgelerde yaşayan topluluklarda erkeklerden iki kat fazla kız çocuğu doğduğu gözlendi.”
Bir önceki Safra kesesi taşı kilolu kadınlarda daha fazla başlıklı konumuzda açık tenliler, kilolu kadınlar ve laparoskopi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Erkeklik kaybı belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.