Chikunguya virüsünde karşı aşı geliştirildi

Chikunguya virüsünde karşı aşı geliştirildi

Asya’da yaşayan bir sinek vasıtasıyla bulaşıp yüksek ateşle seyreden kanamalı bir hastalık olan Chikungunya virüsüne karşı Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği aşı, makak maymunlarında ve farelerde etkili oldu. Fareler de virüsten antikorlar sayesinde korundu.
Nature Medecine dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, bu aşının insanlarda güvenli ve etkili olacak bir aşının geliştirilmesine ışık tuttuğunu belirttiler.

Chikungunya virüsü Asya’da yaşayan “Aedes Albopictus Sineği” tarafından bulaşan, yüksek ateşle seyreden, kanamalı bir hastalık.
Aşının ardından maymunların virüsten nasıl korunduğunu daha iyi anlamak için antikorlar bağışıklık sistemi zayıf olan farelere aktarıldı.
Gary Nabel ve ekibinin, diğer aşılardan farklı olarak, hastalık yapma etkisi ortadan kaldırılan virüsten değil, virüsün dışındaki ince protein kılıfından geliştirdiği aşı makaklarda antikor gelişmesini sağladı
Hastalık insana bulaştığında kas, eklem ve baş ağrısı ile burun, dişeti ve iç organlarda kanamalarla kendini gösteriyor. Ağrılar aylarca hatta yıllarca sürebiliyor.
Virüs ilk kez 1952′de Tanzanya’da görüldü. 2005′te Hint Okyanusu’ndaki Fransa’ya bağlı La Reunion adasındaki salgından 266 bin kişi etkilendi, hastalıktan 250 kişi öldü. 2005′ten bu yana salgın 18 ülkeyi etkiledi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.