Çikolata hakkında bilinmeyenler

Çikolata hakkında bilinmeyenler
Ancak hemen ardından ters etki ile ilkinden daha fazla acıktığımızı hissederiz.
Özellikle kilo problemi olanlarda tercih edilmemelidir.
Çikolata; özellikle kan şekerimiz düştüğünde, yani acıktığımızda, hızla kana karışır ve emilir.
Çikolata iyi bir sakinleştiricidir
Yapılan araştırmalar, tatlı yiyeceklerin sakinleştirici, depresyonu giderici özellikler taşıdıklarını gösteriyor. Bunun yerine kana daha yavaş karışan meyveler ya da kuruyemişler tercih edilmelidir
Çikolatanın ana hammaddesi kakao çekirdeğidir. Kakao çekirdeğinin üretimi Aztek’ler ile başlar.
O zamanlar bunu bir içecek olarak değerlendirmişlerdir. Daha sonraları Amerika kıtasının keşfi ile, kakao çekirdekleri İspanyollar aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır. Şimdi de bazı uzmanların çikolata hakkında ne dediğine bakalım:

Çikolata damar dostuymuş
Çikolatanın kolesterol, yağ ve şeker seviyesini yükselttiğine, sivilce yaptığına, dişleri çürüttüğüne ve kilo aldırdığına dair iddiaların doğru olmadığını öne süren uzmanlar, aslında çikolatanın ‘tatlı bir ilaç’ olduğunu ileri sürüyorlar.
Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor. Çikolata, beynin “endorfin” salgılamasına neden oluyor. Bu salgı, mutlu hissetmemizi sağlıyor.
Eğer bir oturuşta bir kilo çikolatayı bitiririm diyenlerdenseniz, uyuşturucu madde almış kadar olduğunuzu bilin. Çünkü bu miktarda çikolatanın içindeki maddeler, insanda ‘marihuana’ içmiş gibi bir etki yapıyor.
Bir önceki B1 vitamininin yararları başlıklı konumuzda B1 vitamini, kalp sistemi ve karbonhidratlar hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sivilce yapan çikolatalar, Sivilce yapan seyler sozluk

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.