Cilt kanseri en hızlı artan kanser türü

Cilt kanseri en hızlı artan kanser türü

Tıp dilinde ‘Malign Melanom’ olarak adlandırılan cilt kanseri, dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri.
Özel Derim Dermatoloji Dal ve Güzellik Merkezi’nden Dr. Oya Aydın, cilt tümörlerinin önemli bir çoğunluğunun tedavi edilebildiğini ve sağlık için sorun oluşturmadığını belirterek, “Ancak Malign Melanom denilen tipinin hızlı yayılımı ve uzak metostaz özelliğinden dolayı erken tanısı büyük önem taşımaktadır. Malign Melanomun ilk belirtileri benin büyüklüğünde, şeklinde ve rengindeki değişikliklerdir. Maling Melanom lezyonlarının yüzde 30′u ben üzerinde gelişirken, benlerin takibi de önem kazandı
Bu değişiklikler bende asimetri, renk değişikliği olarak adlandırılan koyulaşma veya açıklaşma yani genişleme ve kabarıklığın artması şeklinde olabilir. Daha önce melanom tanısı konan bir hastada ikinci bir melanom gelişme riski vardır. Ayrıca yakınlarında melanom tanısı varsa bu kişinin melanoma yakalanma riski yüksektir” dedi.
Dermatoskopinin, Malign Melanomun erken tanısında ve pigmente deri lezyonlarının ayırıcı tanısında kullanılan bir yöntem olduğunu anlatan Dr. Oya Aydın, “Derinin yüzeysel mikroskopik incelemesini olanaklı kılan bu muayene yöntemi ile deneyimli bir uzman doktor melanomları kolaylıkla tanıyabilmektedir. Adeta ben haritası çıkaran dijital dermatoskopi cihazıyla, bilgisayar yazılımlı muayene görüntülerinin saklanmasını ve uzman doktorun tanısını ve rapor çıkarabilmesi de sağlanır. Hastaların eski benlerinin fotoğrafları arşivlenebildiğinden takip döneminde benlerdeki değişiklik kontrol edilebilir ve riskli bir değişiklik varsa erken tedavi olanağı sağlanır” diye konuştu.

Dr. Aydın, kişilerin benlerinden şüphelendikleri anda ben takibi yaptırması ve melanom riskine karşı erken tanı imkanını yükseltmesi gerektiğini vurguladı.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cılt kanser

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.