Cilt kanseri tedavisinde umut ışığı

Cilt kanseri tedavisinde umut ışığı
Bir kanser hastası, kendi hücrelerinden üretilen bağışıklık hücreleri vücuduna şırınga edildikten sonra, tamamen iyileşti. Yöntem kapsamında, klonlanan akyuvar hücreleri, hastanın vücuduna geri şırınga ediliyor. Bu hücreler, vücuttaki kanserli dokuları yokediyor.
Daily Telegraph’ın manşetinden duyurduğu haber, kanser tedavisi çabalarında dikkat çekici bir adıma işaret ediyor.
Amerikalı bilim adamları, cilt kanseri hastası bir kişiyi, kendi bağışıklık hücrelerini klonlayarak başarıyla tedavi ettiklerini açıkladılar
Tedavi öncesinde kanserli hücreler hastanın akciğerlerinden birine ve lenf bezlerine sıçramıştı.
İlk kez uygulanan bu tedavi yöntemine göre, 52 yaşındaki bir cilt kanseri hastasındaki kanserli tümörler, sekiz haftalık tedavi sonunda temizlendi.

Doktorlar, hastanın kanser hücrelerine karşı en etkili mücadeleyi yürüttüğü belirlenen ve vücutta seyrek bulunan bağışıklık hücrelerinden yani akyuvarlarından bir miktar aldı, sonra klonlama yöntemiyle bunlardan milyarlarcasını üretti ve savaşa devam etmeleri için vücuda yeniden şırınga etti. Tedavinin sona ermesinden bu yana hastada iki yıldır hastalığın izi görülmedi.
Daily Telegraph, uzmanların, bu yöntemin kanser tedavisinde çok önemli bir ilerleme olabileceğine dikkat çektiğini aktarıyor.
Bir önceki Erken dönemde yakalanırsa akciğer kanseri önlenebiliyor başlıklı konumuzda akciğer kanseri, balgamda kan ve göğüs ağrısı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.