Cilt kanserinde umut veren gelişme

Cilt kanserinde umut veren gelişme

Bilim adamları, BRN-2 proteininin, hücre bölünmesinin başlatılmasını ve bitirilmesini sağlayan iki önemli sinyal aktarımıyla ilgili olduğunu tahmin ediyor.
Yapılan araştırmalar sonucunda, en tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen melanom hücrelerinin bir proteini normalden çok daha fazla ürettiği ve bu sayede cilt kanseri kitleleri ile benlerin birbirinden ayırt edilmesinin kolaylaşacağı tespit edildi.
İngiltere’deki Marie Curie Araştırma Enstitüsü’nde görevli bilim adamları, melanom hücrelerinin yüzde 90′ının BRN-2 isimli proteini yüksek miktarlarda ürettiğini tespit etti.
Proteinin hücre bölünmesinde önemli rol oynadığını belirten bilim adamları, melanom hücrelerinin, normal hücrelere göre 20 kat daha fazla BRN-2 içerdiğini söyledi.

Araştırma başkanı Colin Goding, BRN-2 proteininin melanomların büyümesinde önemli rol oynadığını belirterek, “BRN-2′yi laboratuarda işlevsiz hale getirdiğimizde, hücrelerin çok daha yavaş büyüdüğünü gördük” dedi.
Bilim adamları, bu bilginin, melanom ve benlerin ayırt edilmesini kolaylaştıracağını açıkladılar

Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.