Cilt nemlendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Cilt nemlendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Cildimizdeki su miktarı azaldıkça, vücut nem kaybeder. Sağlıklı cilt, deri üzerinden gerçekleşen su kaybını dengeler.
Esnekliğini ve bütünlüğünü koruyan cildin sırrı nemdir. Bunun, hem içsel hem de dışsal olmak üzere, pek çok nedeni vardır. Neme doymuş sağlıklı bir ciltte, su oranı %10′un üzerinde olmalıdır
Hava şartları, klima, ilaç kullanımı, çıplak elle deterjan kullanımı dışsal nedenlerin başlıcalarıdır. Yaşlanma ise, nem kaybına neden olan en önemli içsel nedendir.
Cilt nemsiz kalırsa ne olur?
Cilt nemsiz kaldığında dayanıklılığı azalır ve çok çabuk yıpranır. Böylece ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Bununla birlikte aşırı kuruluk, pullanma, çatlak, enfeksiyon gibi cilt sorunları da ortaya çıkabilir.
Nemlendiriciler ne işe yarar?
Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde, ince bir film tabaka oluşturarak, suyun buharlaşmasını engelleyen, içeriğindeki su tutucu ajanlar sayesinde cildin ideal nem seviyesine ulaşmasını sağlayan, krem, jel ya da emülsiyon yapıda ürünlerdir.
Nemlendirici ve yumuşatıcı ürünler, kuru deri tedavisinde, normal derinin günlük bakımının sürdürülmesinde ve birçok deri hastalığının yan tedavisinde kullanılmakta ve giderek önem kazanmaktadır.

Nemsizlik ve kuruluk arasında ne fark vardır?
Nemsizlik her cilt tipinde meydana gelebilecek, geçici bir cilt problemidir. Su kaybı sonucu ortaya çıkar. Nemsizlik derecesine bağlı olarak, geçici pullanma ve gerilmeye neden olabilir.
Kuruluk ise genetik yapıya bağlı olarak meydana gelen, kalıcı bir cilt tipi özelliğidir. Lipit eksikliği sonucu ortaya çıkar. Sürekli pullanma ve gerilmeye neden olur.
Ortak belirtileri cildin donuk görünmesi, cilt yüzeyinin sert olması ve gerilme hissinin yaşanmasıdır.
Yağlı bir ciltte kuruluk yaşanır mı?
Evet, yaşanabilir. Cilt tipinin kuru olması ile cildin kuru olması aynı şey değildir. Yağlı bir cilt nemsiz yani susuz kalması nedeniyle kuruluk yaşayabilir ve cilt yağlı olmasına karşın ciltte pullanmalar görülebilir.
Bir önceki Cilt yaşlanması ve ciltte kırışıklıkların nedenleri başlıklı konumuzda cilt kırışıklıklarının nedenleri, cilt yaşlanması ve ciltte sarkma hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cild ıle nemlendırılır, sürekli pullanan ciltler, cildi surekli nemlendirmek, cilt nemlendirme, cilte nemlendiricio kullanmak sartmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.