Ciltteki uçukları güneş alerjisi ile karıştırmayın

Ciltteki uçukları güneş alerjisi ile karıştırmayın

Tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonlara yol açan alerji türlerinin güneş alerjisi ile karıştırılması durumunda önemli sonuçlar doğurabilecek vakaların yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr.
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, alerji uzmanı Prof.
Uzmanlar, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu ciltte meydana gelebilecek kızarıklıkların ve uçukların güneş alerjisi ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Yaşar Anlar, yaz aylarıyla birlikte en sık karşılaşılan sorunların başında güneş alerjilerinin geldiğini hatırlatarak, güneş alerjilerinin başka alerji türleri ile karıştırılabildiğine işaret etti
Dr. Yaşar Anlar, bu konuda dikkatli olunmasını istedi.
Ozon tabakasının incelmesiyle birlikte değişik dalga boyundaki ultraviyole ışınlarının güneş gören cilt bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu alerjik tepkiler yapabildiğini belirten Anlar, güneş ışınlarına karşı aşırı tepkisi olanların uzun kollu giysiler giyerek, geniş kenarlı şapkalar takarak ve koruyucu faktörlü güneş kremleri sürerek korunmaları gerektiğini kaydetti.
Bunlara rağmen alerjinin devam etmesi durumunda doktora başvurulmasını öneren Anlar, güneş alerjisinin her yaştan ve ten renginden insanda görülebileceğini belirtti.
Herpes Virüsü
Güneş alerjisinin karıştırıldığı alerji türlerinin başında Herpes Virüsünün yol açtığı uçuklar geldiğini belirten Anlar, şunları söyledi:

“Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu ciltte uçuklar oluşabilir. Bunların güneş alerjisi ile karıştırılmaması gerekir. Uzun süre güneşte kalınması sonucu vücut direncinin düşmesine bağlı olarak vücuttaki Herpes Virüsü aktif duruma geçer. Yanma hissiyle başlayan uçuk dediğimiz ciltte herpetik enfeksiyonlar oluşur. Uçuğun en sık görüldüğü bölge ağız ve burun etrafı olmasına rağmen farklı bölgelerde de ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği zaman bu virüsler değişik komplikasyonlara yol açabilir.”
Bazı besinler ve ilaçlar alındıktan sonra güneşe çıkıldığında ciltte alerjik belirtiler ortaya çıkabildiğini de kaydeden Anlar, domates ve yumurta gibi veya katkı maddeli yiyecekler ile tetrasiklin grubu ilaçlar tüketilmesinin ardından bu tür problemlerin yaşanabildiğini ifade etti. Anlar, böcek sokmaları sonucu oluşan alerjik belirtilerin de güneş alerjisi ile karıştırılabildiğini bildirdi.
Çocuklara dikkat

Prof. Dr. Anlar, özellikle çocuklarda yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan ve isilik adı verilen ciltteki kızarıkların da güneş alerjisi ile karıştırıldığına işaret ederek, çocuklara yaz aylarında bol bol duş aldırılmasını önerdi ve isiliği önlemek için kesinlikle pudra sürülmemesi gerektiğini vurguladı.
Alerjik hastalıklar kadar cildi ilgilendiren en önemli konunun güneş ışınlarının yarattığı deri kanserleri olduğuna da işaret eden Anlar, nadir görülen bu deri kanseri türünün ölümle sonuçlandığını bildirdi. Anlar, her mevsimde güneş ışınlarına fazla maruz kalınmaması gerektiğini vurguladı.
Bir önceki Sedef hastalığı (Psoriazis) belirtileri başlıklı konumuzda Cilt Sağlığı, eklem ağrısı ve eklem tutukluğu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: lustral cilt alerjisi ucuk, uçuğa bağlı alerji, uçuk alerjisi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.