Çinko hangi besinlerde bulunur?

Çinko hangi besinlerde bulunur?
Çinkoda bir mineral olup besinler yoluyla vücuda kazandırılmalıdır.

 

Çinko minerali hangi besinlerde bulunur?

 

Koku alma duyumuzun korunması, bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasında, proteinlerin vücudumuzda inşa edilmesi, enzimlerin salgılanması ve DNA’nın oluşması gibi önemli fonksiyonlar yerine getiren Çinko, susam, istiridye, kabak ve karpuz çekirdeği, bitter çikolata, koyun eti gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Çünkü çinkonun vücudumuz için önemli işlevleri bulunur. Mineraller bedenimiz tarafından üretilmediği için beslenme yoluyla alınması lüzumludur.
Büyüme, gelişme ve sıhhatli bir yaşam sürdürebilme de önemli bir rolü bulunan vitamin ve mineraller, vücudumuzun görevlerini yerine getirebilmesinde ve devamlılığını sağlamasında en çok ihtiyaç duyduğumuz besin gruplarıdır
Dana ciğeri, süt ve süt ürünleri, patates, esmer pirinç, fıstık, fasulye ve kepekli tahıllarda çinkodan zengin gıdalar olmaktadır.
Vejetaryen olanlar ise et ürünlerinden alamadıkları çinko ihtiyacını, sebze ve meyvelerden karşılayabilir. Yetişkin erkekler 11 mg, kadınlarda 8 mg günlük çinko tüketmeliler. Kadınlar gebelik ve emzirme 10-12 mg tüketmeliler. Çocukların günlük çinko tüketimi ise; 4-8 yaş arası 5 mg, 9-13 yaş arası 8 mg olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Folik asit nelerde bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: çinko hangi besinlerde bulunur, çinko neyde var, çocuk vitamini çinko içeren, çinko en çok hangi besinlerde bulunur, çinko hangi besinlerde var

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.