Çocuğunuza Zaman Ayırın

Çocuğunuza Zaman Ayırın
Yeterli zaman ayırmamanın ise çocukta başta özgüven olmak üzere bir çok psikolojik soruna neden olduğu belirtiliyor.

Çocuğun özellikle ilk beş yaşına kadar olan dönemde anne ve babasından sevgi ve şefkat görmesi, gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Çocukluğunda ailesiyle yakın bağları olan ve daha fazla zaman geçiren kişilerin, karşılaştıkları stres durumuyla daha kolay mücadele ettikleri ve depresyon gibi durumlarda daha kolay iyileştiklerine dikkat çekiliyor.

Çocuğa ayrılan zamanın kalitesi

Çocuğa ayrılan zamanın kalitesinin, süresinden daha önemli olduğuna işaret eden uzmanlar, çocukların anne babalarından aldıkları sevgi ve mutlulukla yaşama daha olumlu ve mutlu bakabildikleri, zarar verici davranışlarda daha az bulundukları, insanlara karşı daha sevgi dolu ve arkadaşlarıyla daha uyumlu olduklarını vurguluyor.

Anne ve babanın çocuğuyla daha çok zaman geçirmesinin çocuğun kendisini daha rahat ifade etmesi ve ailesiyle yakınlaşmasını sağlayacağını belirten uzmanlar, aksi durumda uzak, duygularını ifade etmeyen, içe dönük, bir çok sorunu olduğu halde ailesiyle paylaşamayan çocuk tipinin ortaya çıkacağı konusunda uyarıyorlar.

Uzmanlar, “Çocuğunuz size ne kadar yakın olursa kötülüklere o kadar uzak olacak, sizinle birlikte ne kadar mutlu olursa hayatın diğer alanlarında da o kadar mutlu olacak, sizinle ve ailesi ile bağları ne kadar sağlam olursa onun tüm hayatı boyunca problemleri daha az olacaktır” uyarısında bulunuyor.

 
. . Uzmanlar, anne ve babanın çocuğu ile geçireceği zamanın onun stresle daha kolay baş etmesini ve karşısına çıkacak zorlukları daha kolay yenmesini sağlayacağını belirtiyorlar. Çocuklar, anne babalarının ilgi ve sevgisi sayesinde yaşama daha olumlu ve mutlu bakabiliyorlar.

Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve çalışma yaşamının temposuna bağlı olarak aile bireylerinin paylaşabildikleri zamanın giderek kısaldığı günümüzde, ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırması, sağlıklı bireylerin yetişmesinin ön koşulu sayılıyor.

Anne ve babaların çocuklarına ayırdığı zamanın süresinden çok kalitesinin önem taşıdığına işaret ediliyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.