Çocuğunuzun ahlak ve kişilik gelişimini önemseyin

Çocuğunuzun ahlak ve kişilik gelişimini önemseyin
Kendi çocuklarının ahlak ve kişilik gelişimleri için kaygılanıyor ve bunun için yeni arayışlar içine giriyor.
Çevresinde her şeye başkaldıran, birçok yanlışı art arda yapmaktan çekinmeyen gençleri gören yeni anne-babalar endişeye kapılıyor. Dr.
– ’Disiplin ve hoşgörü arasındaki dengeyi nasıl sağlarım?
– Hangi durumlarda çocuğumu cezalandıracağım?
– TV ya da bilgisayar başından kalkmayan çocuğu bunlardan nasıl uzaklaştırırım?
– Çocuğuma kitabı nasıl sevdireceğim?
– Çocuğumun beni terleten sorularına nasıl cevap vereceğim?
– Hikâye, masal ve atasözlerini çocuk eğitiminde nasıl kullanırım?
– Çocuğum kardeşini kıskanıyor, nasıl davranmalıyım?
– Öfkeli ve huysuz bir çocukla nasıl başa çıkarım?
– Çocuğum ders çalışmıyor ne yapmalıyım?
– Çocuğuma nasıl özgüven kazandırırım?
– Ödül verirken nelere dikkat etmeliyim?
– Çocuğu kendimden uzaklaştırmadan evde disiplini nasıl sağlarım?’
Prof. Mehmet Zeki Aydın’ın kaleme aldığı ’Ailede Ahlak Eğitimi’ tüm bu sorulara ve çok daha fazlasına güvenilir ve uygulanabilir cevaplar veriyor
Ve evin neşesi ve en değerli varlığı olan çocuğun iyi ahlaklı olması için yapılması gerekenleri anlatıyor.
Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, dinimizin temel amaçlarından birinin çocukları iyi ahlaklı yetiştirmek olduğunu söylüyor. Zaten din eğitimi de çocuğa vicdan eğitimini kazandırmayı amaçlıyor. İyi ahlak dinin hedeflerinden birini oluşturuyor. Vicdan eğitimi sayesinde de ahlaki açıdan olgun bireylerin yetişmesine zemin hazırlanmış oluyor.
Çocuklar, arkadaş ve kitle iletişim araçlarından olumlu veya olumsuz etkileniyor. Buralardan gelebilecek tehlikeleri ve yanlış bilgileri değerlendirip doğruyu bulabilmek ise çocuğun sahip olduğu öz denetim ve vicdan eğitimiyle orantılı.

Prof. Aydın, çocuğun farkında olmadan yaptığı taklit davranışların zamanla alışkanlığa dönüşmesiyle kişiliğin oluştuğunu söylüyor: “Çocuk büyüdükçe ahlak kurallarına uymaya başlar. Hayatın çeşitli aşamalarında görür ki, bu yol kendi yararınadır.
Çocuk zaman zaman kendi kendine şöyle düşünür: ’Ben kurallara uymazsam, başkaları da uymaz, oyun bozulur. Ben haksızlık edersem başkaları da edebilir. Onun için başkasının bana yapmasını istemediğim şeyi ben de başkasına yapmayayım.”
Aydın’a göre çocuğun geldiği bu aşama ahlak bilinci, vicdan ya da üst benlik denen mekanizmanın oluşmaya başladığını gösteriyor. Çocuğun doğru olanı yapmaya alışması, söz dinleyerek disipline boyun eğmesi, aklının ermediği çağda ona iyi alışkanlıklar kazandıracaktır.
Anne-baba ve eğitimcilere düşen görev, bu gelişmeyi filizlendirmek, beslemek ve gelişmesini sağlamaya çalışmaktır. Anne-babalar, çocuklarının iyi arkadaş edinmelerini ve arkadaşlarıyla iyi geçinmeleri gerektiğini öğretmelidir.
Bir önceki Balık etli olmanın avantajları başlıklı konumuzda aşırı kilolar, aşırı zayıf olmak ve böbrek rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocukları bılgısatardan nasıl uzaklastırırız, cocuguma özgüveni nasıl sağlarım, cocugumu ahlakli yetistirmek, cocugumu bilgsayardan nasıl kopririm, Cocuğumu kendımden uzaklaştırıyorum

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.