Çocuklar basit önlemlerle kazalardan korunabilir

Çocuklar basit önlemlerle kazalardan korunabilir

Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, emniyet kemeri kullanımı, ilaç kutularının çocukların erişemeyeceği yerlere konması ya da havuz kenarlarında koruma sağlanması gibi basit önlemler, her yıl yüz binlerce çocuğun hayatının kurtarabileceğini belirtti.
Yılda 175 bini aşkın çocuk ise boğularak ölüyor.

Yanma, düşme ve zehirlenme gibi kazalar da yılda toplam 187 bin çocuğun ölümüne yol açıyor.
Dünyada her gün 2 bin dolayında çocuğun trafik kazaları, boğulma, yanma, düşme ve zehirlenme gibi önlenebilir nitelikteki kazalar yüzünden öldüğünü söyleyen uzmanlar, basit önlemlerle her yıl yüz binlerce çocuğun hayatının kurtarabileceğini belirtti.
Bu ölümlerin büyük bölümü ise gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor ve bilanço bununla da sınırlı kalmıyor, basit önlemlerle engellenebilecek kazalar yüzünden on milyonlarca çocuk sakat kalıyor.
Araştırmalara göre, trafik kazaları dünyada 10-19 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerin başlıca ölüm nedeni oluyor

Gelişmiş ülkelerde ise alınan önlemler sayesinde bu tür kazalar yüzünden meydana gelen çocuk ölümlerinin 30 yılda yarıya düşürüldüğü belirtiliyor.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.