Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Çocuklarımız bizim ve içinde bulunduğumuz toplumun yarınları ve bizim canımızdan bir parça ve hatta canımızdan da öte… Bu yüzden çocuklarımızın sağlığı için her konuda bilinçli bir anne – baba olmalıyız ve onların gelecekte daha sağlıklı ve özgüvenli biri olması için elimizden gelen herşeyi yapmalıyız. Sevgili arkadaşalrım bu yazımızda çocuk sağlığı konularımıza bir yenisini ekliyor ve çocuklarda ağız ve diş bakımı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri paylaşıma açıyoruz. Tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok genel sağlık problemine sebep olabilir. Dolayısıyla, süt dişlerindeki çürükler, “Nasıl olsa yerine yenileri gelecek.” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir” diyor.

 
Diş çürüklerinin ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açtığını belirten uzmanlar, “Çürükler, ağrıyla çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına neden olabilir

Uzmanlara göre, diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalı. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterli. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan, çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duyması. Macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.
“Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli?”
Uzmanların bu soruya verdikleri yanıt, çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarının kullanılması. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değil. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça, kılları aşınır aşınmaz mutlaka değiştirilmeli.

“Çocuklarda hangi diş macunu ne kadar kullanılmalı?”
Uzmanlar, bebeklik döneminde ve 3 yaşına kadar çocuklara diş macunu kullanımını önermiyor. Uzmanlara göre, diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalı. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterli. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan, çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duyması. Macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.
“Biberon çürüğü önemli midir?”
Biberon çürüğü görülen diş tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap, alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa, çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.
“Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?”
Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterli.
“Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri neden çürüdü?”
Ağlayan bebekleri s6ck sayısını azaltmaya yusturmak amacıyla biberonların bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu, bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek ve diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.
Bir önceki Sabahları Oluşan Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi başlıklı konumuzda ağız kokusu nasıl geçer ve ağız kokusu tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ağız ve diş sağlığı, hangi çocuk diş macunu sağlıklı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.