Çocuklar neden geç konuşur?

Çocuklar neden geç konuşur?

Çocuğum halen konuşmuyor, çocuğumu konuşmasını engelleyen şey nedir, anne babalar çocuklarının konuşması için ne yapmalıdır gibi sorularınızın cevabınızı çocukların geç konuşma nedenleri başlığı altında topladık. Bu durumda aileler çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemeli ve sebebini anlamadıkları bir durumla karşılaştıkları zaman hekime başvurmalıdırlar.

Çocuklarda geç konuşma nedenleri hakkında Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Bazı çocuklar kendi yaşıtlarına nazaran daha geç konuşmakta ve bu durum aileleri endişeye düşürmektedir. Serap Uysal bizleri bilgilendiriyor:
Serap Uysal, çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse, çocukta ek bir fiziksel, gelişimsel sorun varsa, anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa, çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse, yeni ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa, yalnız kalmayı tercih ediyorsa, isteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa çocuk hekimine danışılmasını ve sorunun bir an evvel ortaya çıkarılmasını söylemektedir. Dr
Çünkü bu tür sorunlar beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin, kasların ve sinirlerin hastalığına ya da bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan problemler olduğu için tedavisi şarttır.

Çocukların geç konuşma nedenleri zeka geriliği, işitme sorunları, görme sorunları, sık sık havale ve epilepsi (sara) geçirmesi, yaygın gelişimsel gerilik, süreğen depresyon ve çocukluk çağı psikozlarıdır. Sağlık problemlerinin yanı sıra psikolojik sorunlarda çocuklarda geç konuşma sebepleri arasındadır. Bunlarda; yalnız kalma isteği, televizyon izleme, kardeşlik kıskançlığı ve çocuğun içe kapanık olmasıdır.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocukların konuşmama sebepleri, bebekler niçin geç konuşur, cocugun konusmasini engelleyen, cocuklar kacyasinda konusur, çocuklar neden geç konusur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.