Çocuklar yaz tatilinde nasıl beslenmeli?

Çocuklar yaz tatilinde nasıl beslenmeli?
Dışarıda genellikle fast-food tarzı besinlerin tercih edilmesinden dolayı çocukların beslenmelerinde kötü alışkanlık hüküm sürüyor. Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, çocukların yaz tatilinde nasıl beslenmesi gerektiğini siz değerli veliler için açıklıyor.

Seçil Kenar yaz tatilinde çocukların dışarıda yemek yeme sıklığının arttığına dikkat çekiyor. Özellikle de beslenme konusunda ciddi bir değişiklik yaşanıyor ve bu değişiklik iyiye değil kötüye doğru götürüyor.
Okulların sömestr tatiline girmesi ile birlikte okul çağındaki çocukların hem uyku düzenleri hem de beslenme programları ailelerin tüm çabalarına rağmen ne yazık ki alt üst olabiliyor. Yaz tatilinde çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyor ve kilo probleminin önüne geçmek istiyorsanız dışarıda yenilen fast-food besinlerinin yanında muhakkak salata ve ayran bulundurmalı, beslenme sonrası da hareket olanağı arttırılmalıdır
Ebeveynler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalı,onların doyacağı miktarda porsiyonlar hazırlamalıdırlar.
Kahvaltının en önemli öğün olduğunu söyleyen Seçil Kenar, “Tatil boyunca kahvaltı düzeni korunmalı ve çok geç saatlere bırakılmamalı. Kahvaltıda peynir, yumurta, zeytin, reçel, bal, pekmez, ekmek, süt veya meyve suyu bulunabilir. Tercih edilirse süt ile beraber mısır gevreği de tüketebilirler. Kahvaltıda şarküteri ürünleri tercih edilmemeli” diye konuştu. Ara öğünlerde ise meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yoğurt, süt, sandviç, simit, ayran tüketilmesini öneren Seçil Kenar, ayrıca ara öğün ile ana öğünün arasında yakın bir zaman olursa ana öğün beslenmesinde çocukta iştahsızlığa yol açabileceğini de söyledi.

Evde cips, çikolata, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi besinler bulundurulmamalı ve bu besinlerin zararlı olduğu çocuğa doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Sevmediği yemekler zorla yedirilmemeli,tatlı seçimi ise meyve ve sütlü tatlılardan yana olmalıdır.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocuklarda beslenme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.