Çocuklara kurban kesimini izlettirmeyin

Çocuklara kurban kesimini izlettirmeyin

Kurban kesiminde öncelikle insan sağlığının korunmasının ve özellikle küçük çocukların ruh sağlığının bozulmamasının çok önemli olduğunu belirten Akdağ, “Küçük çocukların yanında hayvanları kesmemeye dikkat etmek lazım. Akdağ, çocukların bu ve benzeri görüntüleri izlemesi durumunda ruh sağlıklarının olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu. Çünkü, onların ruh sağlığı ile ilgili sıkıntılar oluşacaktır” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kurban kesimlerinin küçük çocukların yanında yapılmaması, çocuklara hayvanların kesim anının izlettirilmemesi gerektiğini belirtti.
Bakan Akdağ, Kurban Bayramı dolayısıyla çok sayıda hayvanın kesileceğini anımsatarak, kurban kesimlerinin çirkin görüntülere sahne olmaması, halk sağlığını tehdit edecek yerlerde kesimlerin yapılmaması gerektiğine dikkati çekti
Akdağ, kurban kesimine tanık olan çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenebileceğini ifade ederek, “Etkileri beklenilenden çok daha farklı olabilir, aileler buna dikkat etmeli” diye konuştu.
“Kurbanlar belirlenen yerlerde kesilmeli”
Önceki yıllarda rastlanan sokaklardaki çirkin görüntülere artık rastlanmadığını belirten Akdağ, “Dikkatli olmak lazım, çirkin görüntülerin oluşmaması gerekiyor. Çünkü, işin kendisinde bir temizlik ve nezaket var. Kurban kültürünün kendisinde olan o temizliği ve nezaketi muhafaza etmek lazım” dedi.
Bu konuda belediyelerin son bir kaç yıldır ciddi teşebbüsleri olduğunu ifade eden Akdağ, hayvan kesimlerinin halk sağlığına olumsuz bir etkisinin olmaması için belediyeler tarafından gerekli önlemlerin alındığını ve kurban kesimi için uygun yerlerin tespit edildiğini kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile belediyelerin, bu konuda gerekli kuralları ve kesim yerlerini kamuoyuna duyurduğunu hatırlatan Akdağ, “Yani hiç kimse bir kuralsızlık falan olduğunu düşünmesin. İnsan sağlığını tehlikeye sokacak biçimde hayvan kesimi Türkiye’de aslında mümkün değil. Bu iş kurallara bağlanmıştır ama kurallara uymayanlar her zaman olabiliyor. Bu nedenle, vatandaşların gerçekten bu konuda hassas olması ve kurbanlarını belirlenen yerlerde kesmesi gerekiyor” dedi.
Akdağ, belediyelerin de üstlerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, bu konuda eksiği olan belediyelerin en kısa zamanda eksiklerini tamamlaması gerektiğini kaydetti.
Sosyal yardımlaşma artıyor
“Kurban Bayramı kültürünün ve kurban kesiminin çok hayırlı olduğunu” ifade eden Akdağ, kurban bayramının sosyal yardımlaşma ve toplum içinde dayanışmayı artırdığını söyledi.
Türkiye’de hayvansal proteinin az tüketildiğini belirten Akdağ, “Kurban Bayramı dolayısıyla hayvansal protein tüketimi artıyor. Yoksul insanlarımıza bu konuda katkıda bulunuluyor. Ayrıca bayram dolayısıyla çok sayıda hayvanın kesildiği için hayvancılık yapan çiftçimize de büyük katkı veriliyor” diye konuştu.
Bir önceki Stres, grip yapıyor başlıklı konumuzda ateş, baş ağrısı ve gribal enfeksiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.