Çocuklarda bel ve sırt ağrısı nedenleri

Çocuklarda bel ve sırt ağrısı nedenleri

Bel ve sırt ağrılarının görülme yaşı oldukça düştü. Birçok çocuk daha şimdiden bel ve sırt ağrıları yaşıyor. Çantaların çocukların taşıyabileceği standardın üstünde bir ağırlığa sahip olması hem çocukların bel ve sırt ağrıları yaşamasına, hem de büyüme ve gelişmelerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise çocukların sırtlarında taşıdıkları 7-8 kilo ağırlıkta olan çantalardır. Peki bunun sebebi nedir? Uzmanların çocuklarda bel ve sırt ağrıları hakkındaki görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bilhassa okul çağındaki çocuklar bel ve sırt ağrılarını sık sık yaşamaktadır
Aynı zamanda çocukların okul sıralarında oturuş şekilleri de özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda kalıcı deformasyona sebep olmaktadır.
Uzmanların çocuklarda bel ve sırt ağrılarının yaşanmaması, kalıcı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması ve gelişmelerinde bir olumsuzluk olmaması için okul çantalarının ağırlığı vücut ağırlıklarının %10′u düzeyinde olmalıdır. Bu ağırlık üstünde olan okul çantaları omuz ve sırta aşırı yük binmesinden ötürü adalelerde yetmezlik ve incinmelere sebep olur.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocuklarda sırt ağrısı, kilolu çocukların sırtı ağrır mı, çocuk ların beli neden agrır, çocuklarda öksürük boyun ve sırt ağrıları, çocuklarda sırt neden agrır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.