Çocuklarda bitlenme tedavisi

Çocuklarda bitlenme tedavisi

Bilhassa kreş ve okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bitlenme problemi, kan emici böcekler olan bitlerden kaynaklanmakta olup ne yaş ayrımı ne de cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkeste husule gelebilen bir sorundur. Ancak bitler bulaşıcı oldukları için toplu yaşam alanları olan bölgelerde daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Çocuklarda kendilerini korumayı henüz bilmedikleri için sık sık bitlenirler. Çünkü okullarda hijyenine dikkat eden de var etmeyen de. En çokta okul çağındaki çocuklarda husule gelmesinin de tek nedeni budur
Peki bitlenme durumunda ne yapılmalı? Bitlenen çocuk nasıl bitten arındırılır işte cevabı:

bitler herhangi bir hastalık taşımazlar ancak kaşıntıya sebep oldukları için çocukların kendini tutamayıp sürekli ellerinin başlarında olması, kafalarını kaşımaları derinin tahriş edilmesine neden olur. Tahriş olan deri de ise enfeksiyon oluşum riski bulunur. Bu nedenle bitler tedavi edilmelidir.

Bitlenmenin tedavisi için eczanelerde bitleri öldürecek etkili bit ilaçları satılmaktadır.  Bazı kişiler gaz yağı ya da sinek öldürücü ilaçlar ile bitlenmeye çözüm ararlar ancak bu davranışlar çocuğunuzun sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu tür yöntemleri denemek yerine özel bit şampuanları kullanabilirsiniz. Bit şampuanı ile önce saç derisi yıkanacak ardından da tüm saç bit şampuanı ile yıkanacaktır. Şampuanın göze kaçmamasına dikkat edin.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocuklarin bitlenmesi, gazyagı bit öldürür, sac bitlenmesinde gaz yagi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.