Çocuklarda böbrek yetmezliği idrar kaçırtıyor

Çocuklarda böbrek yetmezliği idrar kaçırtıyor

Uzmanlar, çocukların idrar kesesindeki çalışma bozukluğunun böbreklere yük bindirdiğini belirterek, bu rahatsızlığın erken teşhis edilmemesi halinde böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylüyor. İbrahim Ulman, yaptığı açıklamada, çocuklarda en sık görülen ürolojik sağlık probleminin “idrar kaçırma” olduğunu, küçük yaşlarda başlayan idrar kaçırmaların önemsenmesi gerektiğini vurguladı.
Böbrek taşlarına kanamasız ve ağrısız çözüm
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.
Anne babaların muhakkak çocuklarının düzenli olarak çiş yaptığını görmesi gerektiğinin altını çizen Prof
Dr. Ulman şöyle konuştu:
“Doğumdan itibaren çocuğun nasıl çiş yaptığını görmek çok önemli. Aileye bebeğin çiş yapmasının nasıl olduğunu, bunu görüp görmediklerini sorarız. Birçoğu ‘bir problem yok’ diyor. Ama bebecin sadece bezinin ıslanması, çocuğun düzenli ve sorunsuz çiş yapma olarak algılanmamalı. Bizim için önemli olan, idrarın fışkırarak dışarıya atılmasının gözle görülmesidir.”
Bir uzmandan yardım alın
Sorun daha fazla ilerlemeden bir uzmandan yardım alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ulman, “Anne babalar mutlaka çocuklarının düzenli çiş yaptığını gözleriyle görmeli. Bebek bezini ıslatıyorsa, bu ıslaklık düzenli çiş yapma nedeniyle deşil, idrar kaçırma nedeniyle de olabilir. Buna dikkat edilmeli, aile bunu hiç görmediyse hemen şüphelenmeli ve bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmalıdır.” dedi.

“Böbrek yetmezliğine neden oluyor”
Çocukların altına kaçırmasının nedeni ortaya konulduktan sonra tedavi edilebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ulman, “çocukların idrar kesesindeki Çalcıma bozukluğu nedeniyle böbreklere yük biniyor ve böbrekleri tahrip ediyor. Bu rahatsızlık erken telhis edilmezse böbrek yetmezliğine neden olur” diye konuştu.
‘Çocuk büyüyünce geçer’ demeyin
İdrar kaçırmanın çok farklı nedenden kaynaklandığını, gece altına kaçırmaların çoğunun kalıtsal olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ulman, “basit bir cerrahi tedaviyle düzelecek idrar bozukluğu, ‘çocuk büyüyünce geçer’ denilerek oyalanıyor. Bu çok tehlikelidir” dedi.’, ‘Çocuklarda böbrek yetmezliği idrar kaçırtıyor
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebeklerde böbrek sorunu nasıl anlaşılır, pyoleseptyl, bebeklerde böbrek hastalıkları, bebeklerde böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır, çocuk kaçırıp nasıl kaçırıp böbreğini alıyorlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.