Çocuklarda dirsek kırıkları ve dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarda dirsek kırıkları ve dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklar yüksek fiziksel aktivite nedeniyle sık sık düşerler. Özellikle kol üzerine düşmeler, sıklıkla dirsek kırığı ile sonlanır ve dikkatli tedavi edilmesi gerekmektedir. İşte çocukların dirseklerinde meydana gelebilecek değişik tiplerde kırıklar ve alınabilecek önlemler…
Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar
Üst kol kemiği dirseğin hemen üstünden kırılmıştır. Genellikle 8 yaş altında görülür. En sık ve en ciddi kırıktır
Çünkü sinir hasarına ve dolaşım bozukluğuna neden olabilir.
Dirsek makarası (kondiler) kırıklar
Bu kırıklarda üst kol kemiğinin dirsek eklemini oluşturan makarasının bir parçası kırılmıştır. Bu kırıkların dikkatli tedavisi çok önemlidir. Aksi halde dirsekteki büyüme plağı zedelenerek büyümeyle ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülebilir.
Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıkları
Dirsek makarasının iki yanındaki epikondil denilen çıkıntıların kırığıdır. 9- 14 yaşlarında ve iç taraftakinde sıktır.
Büyüme plağı kırıkları
Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları dirseğe yakın kemik uçlarındadır. Bu plaklardaki kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli komplikasyondur. Bu nedenle çok dikkatli tedavi edilmeleri gerekir. Çok iyi tedavi edilenlerinde bile daha nadir de olsa büyüme plağı kökenli büyüme problemleri görülebilir.

Önkol kırıkları
Bir dirsek zorlanmasında önkolun baş parmak tarafındaki kemiğinin başı kırığı veya ezilmesi görülebilir. Bazen bu kırığa dirsek çıkığı da eklenebilir. Dirsek ucu veya diğer önkol kemiğinin kırığı nadirdir.
Tanı ve tedavi
Zaman geçirmeden doktora başvurun. Öncelikle bir damar ve sinir hasarı olup olmadığına bakılacaktır. Sonra röntgen incelemesi yapılır. Tedavi, kırığın yerine ve derecesine göre değişir.
Kaymamış veya bazı çok az kaymış kırıklarda 3-5 hafta tam veya yarım alçı uygulaması yeterli olabilir. Bu süre içinde zaman zaman kontrol röntgenleri ile kırığın kayıp kaymadığının kontrolü gerekebilir. Kaymışsa onu yerleştirmek gerekir.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocuklarda dirsek ameliyatı deprem sonrası yapılması gerekenler, kırılan kol acılmıyorsa napılır, kirilan kol dirseginin terapisi, annemin kol kırığına tel taktılar, yarim alçı yeterli mi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.