Çocuklarda diş gıcırdatma (BRUXIZM) ve yapılması gerekenler

Çocuklarda diş gıcırdatma (BRUXIZM) ve yapılması gerekenler
Siz de bilinçli ve anne – baba olmak istiyorsanız ve çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için önem gösteriyorsanız, lütfen yazımızın devamını okuyun. Toplumumuzda sık rastlanır.
Gece uyurken ya da gündüz uykusuna yattığında, çocuğunuzun dişlerini gıcırdattıını mı fark ettiniz? Diş gıcırdatmalarını gündüz oyun oynarken, televizyon izlerken ya da ara ara da mı yapıyor? O halde bu yazımızda ki bilgileri kesinlikle dikkate almalı ve çocuğunuzun dişlerini neden gıcırdattığını, yani bunun nedenlerini ve ve bu durumda neler yapabileceklerinizi, bu yazımızda konu alıyoruz arkadaşlar. Çünkü, çocuğunuzun dişlerini gıcırdatmasının hiç düşünmediğiniz bir nedeni olabilir ya da bu anne ve babadan geçen bir kalıtımsal sorun da olabilir.
 
 

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır
Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.
Tıp dilinde ‘bruksizm’ adıyla bilinen diş gıcırdatma, 7′den 70′e her yaştan insanda görülebiliyor. Bruksizm, uyku sırasında ortaya çıkan hastalıklar içerisinde uykuda konuşma ve horlamadan sonra üçüncü sırada geliyor.
Görülme sıklığının, yüzde 10 ile 20 arasında olduğu tahmin ediliyor. Agresif, sinirli, saldırgan ve hiperaktif kişilerde daha çok rastlanıyor. Gıcırdatma sık ve şiddetliyse önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Son yıllarda ki araştırmalar, diş gıcırdatmanın alerjik çocuklarda üç misli fazla görüldüğünü gösteriyor. Gıcırdatma, saman nezlesi, sinüzit, burun kemiği eğriliği, burun polipleri olanlarda daha fazla. Bunlar genellikle ağzı açık yatan, horlayan ve ağzı akan çocuklar. Bu çocuklarda kulak ağrısı ve kulak iltihaplarına da sık rastlanıyor.
Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir?
Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.
Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)
DİŞ GICIRDATMASI SONUCU AĞIZDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER
Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir.

Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.
Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyorsa da , bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğu bilinmelidir.
Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir.
Dişlerde sallanma: Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.
Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.
Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.
Baş ağrısı: yukarıda belirtilen kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.
Çene ekleminde ağrı : Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir
Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.
Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:
Stres terapisi
Kas gevşetici ilaç uygulaması
Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler
Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi
Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çoçuklarda diş gıcırdatması, dislerin asinmasi icin yapilmasi gerekenler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.