Çocuklarda gündüz altına kaçırma nedenleri

Çocuklarda gündüz altına kaçırma nedenleri
Uzmanlar gündüz altına kaçıran çocukların muhakkak uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesini önermekteler. Bizde ebeveynlerimizin bu merakını gidermek ve çocuklarının gündüzleri neden altlarını ıslattıklarını öğrenmeleri, ona göre önlem almaları için çocuklarda gündüz altına kaçırma sebepleri nelerdir, bunlara değinmek istedik.

Gündüzleri altına kaçırma sebepleri günümüz çocuklarında her 5 çocuktan birinde görülmektedir. Çoğu aile bu sorunu önemsememekte ve belli bir zamandan sonra geçeceğini düşünmekte, ancak uzmanlar ailelerin bu düşüncelerinden uzak durmalarını ve muhakkak tedaviye yönelmelerini öneriyorlar.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.
Çocuklarda daha çok gece altına kaçırma problemlerine rastlanır ancak günümüzde alt kaçırma sorunu ne yazık ki gündüzleri de husule geliyor ve ebeveynler bu sorunun sebebini oldukça merak ediyorlar
Dr. Sema Akman, “5 yaşını tamamlamış bir çocuk ayda iki kereden fazla geceleri yatağını ıslatıyorsa, 3 yaşını geçmiş çocuk sadece gece değil gündüz de iç çamaşırına idrar kaçırıyorsa bu mutlaka hekim tarafından değerlendirilmeli” diyerek sorunun ciddiyetinin farkına varılmasını sağlıyor. Çünkü gündüzleri alt ıslatmanın sebebi hormon eksikliği ya da psikolojik bir sorun olabilir. Bu sorunların yanı sıra böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon, mesane çalışması bozukluğu da gündüzler alta kaçırma sebebi olabilir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: oglum gündüz altina kaciriyor, çocuğum gündüz altına kaçırıyor, cocuk altina cis kaciriyo gunduz, çocuk gündüz neden altına kaçırır, cocuklar neden altina kacirirlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.