Çocuklarda hırıltının nedenleri

Çocuklarda hırıltının nedenleri
Bilhassa 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bronşiolit rahatsızlığı hırıltının temel kaynağıdır.

Üç yaşında olan çocukların yüzde onu bronşiolite yakalanmakta, bunlardan yüzde otuzu da belli bir süre sonra bronşioliti atlatmalarına rağmen tekrar bronşiolit geçirmekteler. Akciğerin bir bölümün daralması ya da tüm bronşları ilgilendiren bir daralmanın husule gelmesinin çocuklarda hırıltıya yol açtığını, bu sorunlarında mikrobik ya da iltihabi nedenlerden olduğunu dile getirdiler. Bronşiolite aynı zamanda astımın ilk bulgularından da olabilir. Çocuklarda önce nezle ve grip gibi rahatsızlıklar yaşanır ardından da hırıltı meydana gelir.
Uzmanlar çocuklarda hırıltı nedenleri hakkında bahsederken bunun sebebinin akciğerden kaynaklandığının altını çizdiler
Bronşiolit ve hırıltının tekrarlaması doğuştan gelen kistik fibrozis, gastroözafageal reflü ya da doğumsal akciğer anormallikleri de olabilir.
Çocuklarda görülen hırıltının bir başka sebepleri de, vasküler halkalar, trakosöfageal fistül, kistik higroma, göğüs duvarı yumuşaklığı, bronşiyal kistler laringeal web, laringeal kist ve vokal kord parezileri olabilir.  Tedavi için tüm olasıklar gözden geçirilmelidir.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebeklerde hirilti ı neden olur, hırıltının sebepleri, akciğer sorunlarında nezle, Bogazdak i Hiriltinin nedenleri, cocuk hiriltisinin sebebi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.