Çocuklarda iştah eksikliği nasıl giderilir?

Çocuklarda iştah eksikliği nasıl giderilir?
Bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlığın giderilmesi için öncelikle sorunun ne olduğunu bilmek ve soruna yönelik tedavi metotlarını uygulamak gerekir. Bebek ve çocuklarda uzun süredir devam eden bir iştahsızlık söz konusuysa ve bu iştahsızlığın nedeni bilinmiyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır.
Çocuklarda iştah eksikliği tedavisi
İştahsızlık bebek ve çocukların yeterli derecede beslenmemelerine neden olduğu için vücut, büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu besinleri alamaz ve bu sebeple de çocuklarda büyüme geriliği ortaya çıkar. Çocuklarda iştahsızlığın tedavi edilmesi, iştahsızlığa yol açan durumların ortadan kaldırılması bu nedenle çok önemlidir.
Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan iştahsızlık genellikle grip, soğuk algınlığı, mide rahatsızlığı, diş çıkarma, ruhsal hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, hepatit türleri, böbrek ve bağrsak hastalıkları gibi sebeplerden dolayıdır
Büyüme ve gelişme ile ilgili sorun yaşanmasına neden olan iştahsızlığın giderilmesine yönelik aileler şu tavsiyeleri dikkate almalı:

Çocuğunuzun mutlaka sizinle birlikte sofraya oturmasını sağlayın ki, düzenli yemek yeme alışkanlığı edinsin ve siz yemek yerken o da bundan feyz alsın. Ayrıca çocuğunuza sofrada bulunan yiyeceklerin yararlarından bahsedin. Yemek yediği zaman büyüyeceğini, yemezsede küçük kalacağını ona söyleyin. Ancak bunu yaparken baskıcı bir tavırla değil, tatlı dille söyleyin. Öğün aralarında zararlı gıdalar tüketmesine izin vermeyin.
Çocuklarınızı doyurmak için elinize tabak ve kaşık alarak peşlerinden koşmayın. Ne yerse kar diye düşünmek yanlıştır. Sizinle birlikte sofraya oturması, sağlıklı yemekler yemesi ve sofra alışkanlığı kazanması sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişme açısından çok önemlidir. Sofrada yemek yenmediği zaman aç kalacağını bilmeli ki, sofranın önemini anlasın ve sofraya oturduğunda yemek yesin.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.