Çocuklarda kilo artışının nedenleri

Çocuklarda kilo artışının nedenleri
Uzmanların yapmış oldukları bir araştırmada yetişkinlerin %70′i obezite sorununu küçüklükten beri yaşıyor.
Tüm dünyada artış gösteren obezite sorunu daha çok çocuk yaşlarda başlıyor ve önlem alınmadığı müddetçe de yetişkinlik döneminde de sürüp gidiyor. Dr. İşte bu sorunun cevabını Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Peki çocukluk döneminde ortaya çıkan bu aşırı kilo artışının sebepleri nelerdir
Çiçek Fadıloğlu’ndan öğreniyoruz.

Dr. Çiçek Fadıloğlu’nun yapmış olduğu yazılı açıklamada obezitenin genetik ve çevresel faktörlerden doğduğunu, yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu ortaya çıktığını söylemektedir. Çocuklarda kilo artışı günümüze kadar çoğu kişi tarafından sağlıklı olduğunun göstergesi olarak anlaşılıyordu ancak ebeveynler obezitenin bu kadar artması nedeniyle çocuklarının almış oldukları kilolardan artık korkar oldular. Anne ve babalar çocuklarındaki kilo artışının sebeplerini öğrenmek için hekimlere danışmaktan geri kalmamalıdır.
Çocuklarda kilo artışı sebepleri arasında obezite sağlık sorunun yanı sıra çocukların sürekli evde oturup hareketten yoksun kalmaları, dengesiz beslenmeleri, annelerin bebeklerini beslerken katı gıdalara erken başlaması ya da metabolik problemler sayılabilir.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebeklerde asiri kilo alma sebebi, cocukda kilo alma ve nedeni

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.